Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Beautiful Blackout. Rainer Prohaska
Artysta: Rainer Prohaska (AT)
Kuratorka: Agnieszka Kubicka-Dzieduszycka (PL)

Wystawa Beautiful Blackout podejmuje tematy elektryczności, sztucznej inteligencji, krytyki opartego na paliwach kopalnych postępu technicznego oraz zjawiska tzw. blackoutów, czyli przerw w dostawie prądu.

Ten wątek pojawia się w twórczości Rainera Prohaski od ponad dwóch dekad m.in. pod postacią prototypów zupełnie absurdalnych elektrowni produkujących w przestrzeni galerii znikome ilości energii. Ikoniczna praca artysty – Unplugger jest anarchistycznym urządzeniem powodującym zwarcie sieci elektrycznej. Spreparowana wtyczka, w której dwa bieguny są połączone jest totalnym zaprzeczeniem jej funkcji. Mimo, że od partyzanckiej premiery Unpluggera na festiwalu Ars Electronica w Linzu w 2002 roku mija w tym roku 20 lat, obiekt ten, w miarę postępującej cyfrowej rewolucji, staje się coraz bardziej aktualny.

Na wystawie będzie można samodzielnie stworzyć własnego Unpluggera, współtworzyć indeks miejskiego zanieczyszczenia światłem, a także wejść w kontakt z systemem 'artifical stupidness', sztucznej głupoty, która jako balans dla sztucznej inteligencji zajmuje silną pozycję w artystycznym świecie Rainera Prohaski.

Rainer Prohaska (*1966) studiował eksperymentalną sztukę mediów, interesuje się przede wszystkim zjawiskami i przedmiotami dnia codziennego. Jest autorem maszyn, instalacji, rysunków, fotografii, koncepcji i szkiców oraz społecznych sytuacji. Wykorzystuje strategie DIY / zrób to sam, z humorem odnosi się krytycznie do historii postępu technicznego, tworząc jego alternatywną wersję.


Wernisaż i spotkanie z artystą 21.02.2022 (pon.) 18:00
ON-SITE + ON-LINE
Wystawa do 13.04.2022
Austriackie Forum Kultury, Próżna 7/9
Wstęp wolny









21.02 - 13.04.2022 18:00 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa
Wstęp wolny