Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

„Austriackie Gadanie” 
Podcast
Inicjatorzy projektu i autorzy podcastu: Jacek Stawiski i Prof. Dr. hab. Łukasz Tomasz Sroka
Link do pierwszego odcinka podcastu już dostępny! 
Język podcastu: PL

-> https://open.spotify.com/show/3VPXsptSvtNRsVU6BbGygI

Austrię i Polskę łączy bogata, wielowiekowa historia, stanowiąca zarazem piękną i złożoną opowieść. Geograficznie oba te państwa są blisko siebie, co sprawia, że lot z Warszawy do Wiednia zajmuje krótko ponad godzinę, a wyjazd z Krakowa rano pozwala na zjedzenie obiadu już w stolicy Austrii. Pod wieloma względami oba społeczeństwa wykazują podobieństwa, a mimo to wciąż istnieje potencjał do dalszego rozwijania współpracy gospodarczej, naukowej i kulturalnej.

Z wielkim entuzjazmem prezentujemy podcast, który z jednej strony przybliża słuchaczom i słuchaczkom historię, kulturę, kuchnię, atrakcje turystyczne oraz malownicze krajobrazy Austrii, a z drugiej jest platformą spotkań i wzajemnego poznania dla pisarek, pisarzy, artystek, artystów, naukowczyń, naukowców, przedsiębiorczyń, przedsiębiorców i wielu innych pasjonujących osób, które chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą.

Jacek Stawiski, ur. 1970, absolwent historii UJ. Dziennikarz, publicysta, komentator spraw międzynarodowych telewizji TVN24/TVN24BIS, prowadzący programy: „Horyzont”, „Ewa Ewart poleca” oraz „Rozmowy na szczycie”. Współautor dwóch filmów dokumentalnych: Pułkownik House i My, Naród. Pracował także w RMF i BBC World Service. Od listopada 2023 r. dyrektor Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie.

Łukasz Tomasz Sroka, ur. 1979, profesor nauk humanistycznych w zakresie historii, infobroker, przewodniczący Rady Dyscypliny Historia Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. W latach 2016–2019 profesor wizytujący Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki. Odbył liczne staże i pobyty zagraniczne m.in. na: Uniwersytecie Wiedeńskim, Levinsky College of Education w Tel Awiwie. Specjalizuje się w badaniach dotyczących elit, monarchii habsburskiej / Austro-Węgier, historii Galicji oraz historii i kultury Żydów w XIX i XX w. Autor ponad stu prac naukowych w tym m.in. książek: „In the Light of Vienna. Jews in Lviv – between Tradition and Modernisation (1867–1914)”, „Berlin-Bern-Bruxelles-New York-Oxford-Warszawa-Wien” (2018); „A Man of Success in the Land of Success. The Biography of Marcel Goldman, a Kracovian in Tel Aviv” (2022).





01.02 - 29.02.2024 ON-LINE