Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Austria na 21. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty
Wrocław i online, 12-22 sierpnia, 2021
https://www.nowehoryzonty.pl/


Rodzinne ustawienia / Familienaufstellung / Family constellations”
reż. Robert Cambrinus
Austria 2021, 126’
- PREMIERA ŚWIATOWA
Robert Cambrinus
wprowadza nas do alpejskiej willi, w której spotyka się rodzina należąca do klasy średniej. Pewnej nocy nawiedza ją wędrowna nauczycielka, wcielenie Zaratustry z klasycznego dzieła Fryderyka Nietschego, naruszając pozorny spokój i harmonię zamożnej familii. Choć ta historia brzmi znajomo, reżyser „Rodzinnych ustawień” kompletnie dezorientuje widza zastępując aktorów manekinami i ożywiając świat przedstawiony skrupulatną inscenizacją ich interakcji.

„Notatki Anny Azzori / Gli appunti di Anna Azzori /
Uno specchio che viaggia nel tempo /The Notes of Anna Azzori /
A Mirror that Travels through Time”

reż. Constanze Ruhm
Niemcy, Francja, Austria 2020, 72’
Feministyczna interwencja i filmowy esej mający swój początek w „Annie” Alberto Grifiego i Massimo Sarchiellego, filmie uznanym za wybitne osiągnięcie włoskiego cinema verite. Z dzisiejszej perspektywy, sposób w jaki filmowcy pokazali odurzoną i bezbronną dziewczynę, plasuje się gdzieś na granicy nadużycia artystycznego i seksualnego wykorzystania. Ruhm w krytycznym geście daje Annie podmiotowość, a nam przestrzeń do namysłu na temat reprezentacji kobiet w kinie i etyki reżyserskiej. Włoskie protesty kobiet z lat 70. stanowią dodatkowe tło, bardzo rezonujące z polską rzeczywistością ostatnich miesięcy. Jak dużo i jak mało zmieniło się od czasu drugiej fali feminizmu.

Walden“
reż. Daniel Zimmermann
Szwajcaria, Austria 2018, 106’
Polityczna satyra i kino drogi w duchu slow cinema? Na taki nietypowy mariaż zdecydował się artysta Daniel Zimmermann. W 13 dopracowanych ujęciach panoramicznych (360 stopni) reżyser ukazuje absurd zglobalizowanego kapitalizmu. Bohaterem filmu jest piękne, stare drzewo. Ścięte w Austrii, przetworzone i przewiezione na drugi koniec świata. Poruszające się ze stałą prędkością ujęcia nieubłaganie porzucają uchwycone postaci i sytuacje, zmuszając widza do wybudzenia się z kinofilskiego letargu.

“Ukryte w świetle / Hiding in the Lights”
reż. 
Katrina Daschner
Austria, Włochy, Hiszpania, Szwecja, 2020, 73’
Zaklejone usta, opuszki palców nakłute igłami, skórzane uprzęże i końskie ogony, łyskające jak sznury pereł zęby. Seria erotycznych snów materializuje się formie zmysłowych, nieco dezorientujących i obsesyjnych, ale przez to fascynujących spektakli. Katrina Daschner, artystka wizualna i performerka queerowej burleski, uwielbia eksplorować naturę kobiecego pożądania oraz wpisanych w nie ambiwalencji. Przyjemności, płynących z poddania się, ale też tłumienia pragnień, fantazji i lęków. Elektryzujących wymian spojrzeń. Choreografii dotyków i uników. 

Ponadto, na festiwalu niepremierowo zostaną pokazane stworzone z udziałem austriackim:

- nominowany do nieanglojęzycznego Oscara film
„Aida / Quo vadis, Aida?”
reż. Jasmila Zbanic, Bośnia i Hercegowina, Austria, Rumunia, Holandia, Niemcy, Polska, Francja, Norwegia, Turcja 2020, 104’

- dwa filmy Apichatponga Weerasethakula, którego twórczości poświęcona jest retrospektywa:

“Światło Stulecia / Sang Sattawat / Syndromes and a Century”

Tajlandia, Francja, Austria 2006, 105’

oraz

“Imperium / Empire”
Austria 2010, 2’.


12-22.08.2021
21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty 
Wrocław i ON-LINE
Filmy z polskimi i angielskimi napisami 
Bilety – informacja na stronie https://www.nowehoryzonty.pl/





 

 

 

 

 

12.08 - 22.08.2021
Wrocław + ON-LINE
Bilety