Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Seminarium z cyklu „Literatura austriacka i psychoanaliza” 
Wycie, wycie, wycie – Elfriede Jelinek „Dzieci umarłych”, część 2
Prowadzenie: Ewa Modzelewska-Kossowska (Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne), prof. Adam Lipszyc (Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk)
Lektura: Elfriede Jelinek „Dzieci umarłych”, przeł. Agnieszka Kowaluk, W.A.B., Warszawa 2009
Partnerzy: Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne, Ośrodek Myśli Psychoanalitycznej przy Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk
Pomysł i organizacja: Austriackie Forum Kultury w Warszawie


W tej zdumiewającej powieści, którą sama autorka wskazuje jako swoje najważniejsze dokonanie, Jelinek rezygnuje z linearnej fabuły. Igrając z konwencjami horroru i historii o zombie, pisarka uderza w czytelników potężną kaskadą słów, które zmuszają do konfrontacji z koszmarem dziejów. Postacie ulegające dziwacznym przemianom, gwałtowne wtargnięcia monstrualnej przyrody i nieopłakanej przeszłości, abiektalne obrazy i zawrotne zakrzywienia czasu – wszystko to sprawia, że powieść Jelinek to tekst tyleż trudny, co fascynujący. Podczas spotkania w centrum dyskusji nieuchronnie znajdzie się splot pytań o przemoc, cielesność i rolę języka literackiego w kolektywnej pracy żałoby.


17.11.2022 (czw.), 19:00
Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9, Warszawa
Konieczna rejestracja tu: podroz.zimowa@gmail.com
Ilość miejsc ograniczona
Wstęp bezpłatny, po zarejestrowaniu się
Nagrania i transmisji brak
P
o polsku
 

17.11.2022 19:00 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa
Po polsku / wstęp po rejestracji