Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Koncert kameralny
Fritz Kreisler: a Recital from Vienna
Organizator: NFM Wrocław

Wykonawcy:
Benjamin Schmid – skrzypce
Andrea Linsbauer – fortepian

Program:
F. Kreisler Marche miniature viennoise
F. Schubert Sonata g-moll na skrzypce i fortepian D 408
F. Kreisler Schön Rosmarin; Tambourin chinois op. 3
A. Dvořák Als die alte Mutter z cyklu zbioru Zigeunermelodien op. 55, B. 104 (oprac. na skrzypce i fortepian F. Kreisler)
F. Kreisler Praeludium und Allegro im Stil von G. Pugnani

***

F. Kreisler Viennese Rhapsodic Fantasietta
A. Schönberg Fantasie op. 47
F. Lehár Frasquita: Serenade (oprac. na skrzypce i fortepian F. Kreisler)
J. Brandl Alter Refrain (oprac. na skrzypce i fortepian F. Kreisler)
M. de Falla Taniec hiszpański z opery La vida breve (oprac. na skrzypce i fortepian F. Kreisler)

Niewiele brakowało a legendarny wiedeński wirtuoz Fritz Kreisler przerwałby karierę muzyczną i zajął się czymś zupełnie innym. Jako dwudziestoczterolatek odbył pierwszą koncertową wyprawę do Stanów Zjednoczonych, gdzie odniósł tylko umiarkowany sukces, po powrocie do Wiednia odłożył skrzypce – zaczął studia medyczne, trafił też na pewien czas do armii. Potem jednak wystąpił jako solista z Berliner Philharmoniker pod batutą Arthura Nikischa i jego drugie amerykańskie tournée zakończyło się już wielkim sukcesem. Kreisler nie został zatem ani lekarzem, ani zawodowym wojskowym (choć spędził kilka tygodni w okopach I wojny światowej) a prawdziwym ambasadorem muzycznego Wiednia.

Do legendy Fritza Kreislera sięgnie skrzypek Benjamin Schmid. On również jest rodzonym wiedeńczykiem, wykładowcą salzburskiego Mozarteum, ścisłym współpracownikiem Wiener Philharmoniker. Z orkiestrą tą występował m.in. w wiedeńskich Musikverein i Pałacu Schönbrunn. Przy fortepianie towarzyszyć mu będzie pianistka, która słynie z interpretacji muzyki Fritza Kreislera – Andrea Linsbauer. Bardzo aktywnie brała ona udział w obchodach sześćdziesiątej rocznicy śmierci Kreislera w 2022 roku, wzięła udział w nagraniu rzadziej wykonywanych dzieł mistrza, a nawet napisała na temat jego muzyki książkę.

Duet zaprezentuje szereg kompozycji i aranżacji autorstwa słynnego wiedeńskiego wirtuoza – Kreisler był bowiem nie tylko muzykiem, ale również niezwykle sprawnym kompozytorem muzyki salonowej. Muzycy zestawią je z Fantazją op. 47 Arnolda Schönberga. Jest to utwór dodekafoniczny, w którym również odnajdziemy jednak wyraźny wiedeński, klasyczny rys. Gdzie? Chociażby we fragmentach utrzymanych w nieparzystym metrum, których swoista taneczność odsyła do wiolonistyki Schuberta i Mahlera. Nie należy się w tym dopatrywać niczego dziwnego – Arnold Schönberg nigdy nie uważał się za rewolucjonistę zrywającego z muzyczną przeszłością, a za konsekwentnego kontynuatora europejskiej, w szczególności właśnie tej austriackiej, muzycznej tradycji.


07.03.2024, 19:00
NFM, Sala Kameralna 
plac Wolności 1, Wrocław
Bilety: od 10 do 70 zł. Bilety dostępne na: Wybór biletów - Narodowe Forum Muzyki (nfm.wroclaw.pl)
Więcej informacji: Narodowe Forum Muzyki (nfm.wroclaw.pl)





07.03.2024 19:00 NFM, Sala Kameralna
Plac Wolności 1
Wrocław