Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Julian Tuwim – dyskusja, w ramach Dni Książki Żydowskiej

Poniedziałek, 10.06

18.00
Julian Tuwim
- dyskusja z udziałem Aliny Molisak, Belli Szwarcman-Czarnoty, Michała Głowińskiego i Piotra Matywieckiego

Alina Molisak
Badaczka literatury, doktor na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się literaturą Zagłady, literaturą polsko-żydowską i poetyką miejskich przestrzeni XX-wiecznych. Autorka m.in. Judaizm jako los. Rzecz o Bogdanie Wojdowskim, współredaktorka tomów Stosowność i forma. Jak opowiadać o Zagładzie (wraz z M. Głowińskim, K. Chmielewską, K. Makaruk, T. Żukowskim) oraz Pisarze polsko-żydowscy XX wieku (wraz z M. Dąbrowskim).

Bella Szwarcman-Czarnota
Filozofka, tłumaczka, współzałożycielka, redaktorka i felietonistka dwumiesięcznika „Midrasz”. Autorka książek Mocą przepasały swe biodra, Znalazłam wczorajszy dzień oraz Cenniejsze niż perły.

Michał Głowiński
Historyk literatury, emerytowany profesor IBL PAN. Autor wielu publikacji krytycznoliterackich oraz kilkudziesięciu książek, m.in. Poetyka Tuwima a polska tradycja literacka (1962), Porządek, chaos, znaczenie (1968), Powieść młodopolska (1969), Gry powieściowe (1973), Style odbioru (1977), Gombrowicz i nadliteratura (2002), prozy Czarne sezony (1998), tomu wspomnień Kręgi obcości. Opowieść autobiograficzna oraz kilku tomów komentarzy do propagandy PRL, m.in.: Nowomowa po polsku (1990), Marcowe gadanie (1991), Peereliada (1993).

Piotr Matywiecki
Poeta, eseista i krytyk literacki. Autor tomów poetyckich: Podróż, Struna, Płanetnik i śmierć, Anioł z ognia i lodu, Światło jednomyślne, Nawrócenie Maxa Jacoba, Poematy biblijne, Improwizacje i światy, Zwyczajna, symboliczna, prawdziwa, Ta chmura powraca, Powietrze i czerń, Zdarte okładki, tomu prozy Kamień graniczny oraz artystycznej biografii Juliana Tuwima Twarz Tuwima (2007).

Julian Tuwim był i jest jednym z najczęściej i najintensywniej czytywanych poetów w Polsce, ale też i jednym z najbardziej dyskutowanych. Mówi się o jego poezji, ale i o nim samym. Kim był – Polakiem? Żydem? I kim był dla Polaków? Kim dla Żydów? Muzeum Historii Żydów Polskich na Dzień Dziecka zaplanowało zabawę dla dzieci wokół poezji Tuwima i Brzechwy, by pokazać ich polsko-żydowską tożsamość. W Szczecinie święto Szawuot odbyło się pod znakiem poezji Juliana Tuwima.
W roku Tuwimowskim Alina Molisak, Bella Szwarcman-Czarnota, Michał Głowiński i Piotr Matywiecki będą rozmawiać o Tuwimie. Dyskusję poprowadzi Alina Molisak.

austriackie forum kultury

10.06.2013