Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botemKarl-Markus Gauß w numerze specjalnym „Przeglądu Politycznego“
Foto: Karl-Markus Gauß © Marco Riebler

Z okazji 55. jubileuszu Austriackiego Forum Kultury Warszawie październikowy numer „Przeglądu Politycznego” poświęcony jest w dużej mierze twórczości austriackiego pisarza Karla-Markusa Gaußa, którego książki od lat ukazują się w Wydawnictwie Czarne. Niepublikowane dotąd w Polsce teksty autora, listy i wywiady z pisarzem przełożyli m. in. Sława Lisiecka oraz uczestniczki i uczestnicy prowadzonych przez nią cyklicznych warsztatów translatorskich, organizowanych przez Austriackie Forum Kultury w Warszawie.

http://przegladpolityczny.pl/produkt/pp-162-2020/

Karl-Markus Gauß (ur. 1954) – pisarz, eseista, wydawca i redaktor naczelny wychodzącego w Salzburgu dwumiesięcznika „Literatur und Kritik”. Ponadto stale pisze m.in. dla „Die Zeit”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, czy „Die Presse”. W swojej twórczości najczęściej porusza tematy związane z Europą Środkową i Bałkanami oraz kwestie mniejszości etnicznych. W Polsce nakładem Wydawnictwa Czarne ukazały się: Psożercy ze Svini, Umierający Europejczycy, Europejski alfabet, Niemcy na peryferiach Europy, Mieszkańcy Roany odchodzą pogodnie, W gąszczu metropolii oraz Dwadzieścia lewów albo śmierć. Cztery podróże. Ostatnia z nich znalazła się na liście książek nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Laureat licznych nagród, m.in. Austriackiej Nagrody Państwowej w kategorii publicystyki kulturalnej (1994), Europejskiej Nagrody im. Charles’a Veillona w dziedzinie eseistyki (1997), Nagrody im. Brunona Kreisky’ego (1998).


Przy wsparciu naszego Sponsora Głównego: https://www.interrisk.pl/

15.10 - 31.12.2020