Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Artist Talk – ON-LINE
Karolina Szulejewska

Spotkanie z Karoliną Szulejewską poprzedza prezentację jej prac w Austriackim Forum Kultury w Warszawie. Planowana polsko-austriacka wystawa została przełożona ze względu na sytuację epidemiczną.
Projekt zestawia prace dźwiękowe / słuchowiska Karoliny Szulejewskiej (PL) z pracami wideo i filmami Marlies Pöschl (AT). To, co łączy artystki, to uważne przyglądanie się społeczeństwu, przemianom w nim zachodzącym i towarzyszącym im emocjom. Wybrane na wystawę realizacje powstały w wyniku wnikliwiej obserwacji i stanowią rodzaj portretu zbiorowego.
Najnowsza praca Karoliny Szulejewskiej – U8 została nagrana w berlińskim metrze. Stanowi zapis rozmów pasażerów i rejestrację krajobrazu dźwiękowego. Poprzez jedną linię metra i jej pasażerów – bohaterów słuchowiska – poznajmy miasto i zachodzące w nim procesy. Wybrana linia nie jest przypadkowa, U8 łączy i przebiega przez te części miasta, gdzie zmiany zachodzą najdynamiczniej. Praca zaczęła powstawać w czasie kryzysu uchodźczego i dokumentuje go poprzez strategię mikronarracji, która o wielkich wydarzeniach mówi poprzez małe opowieści.


Karolina Szulejewska  kulturoznawczyni, tłumaczka i autorka projektów dźwiękowych.  Jej praca magisterska o niemieckiej pamięci kolektywnej o Holokauście otrzymała nagrodę Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. W latach 2010-2015 była członkinią eksperymentalnej grupy teatralnej Marty Górnickiej Chór Kobiet i występowała między innymi na festiwalu Berliner Festspiele.  Wraz z Katarzyną Dudzińską stworzyła spacer dźwiękowy "Podziemny Podziemny", który podjął temat alternatywnych narracji o Pałacu Kultury i Nauki oraz Placu Defilad w Warszawie. A jej słuchowisko "Wacława" o różnicach w pamięci kolektywnej i indywidualnej zostało wyróżnione przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach konferencji Digital Cultures.


08.06.2020 (pon), 18.00
ON-LINE
Zoom Meeting: https://us02web.zoom.us/j/82090561920
Meeting ID: 820 9056 1920
Po polsku

 

 

 

08.06.2020 18:00 ON-LINE

Po polsku