Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

godz. 19.45
Kościół Najświętszego Zbawiciela
ul. Marszałkowska 37
Warszawa

We współpracy z Międzynarodowym Towarzystwem Pleyela

Wstęp wolny

Podczas koncertu będzie wykonana Missa Solemnis D-dur Ignaza Josepha Pleyela, którego 250 rocznicę urodzin obchodzimy w roku bieżącym.
Wykonawcy: Grażyna Flicińska-Panfil – sopran, Katarzyna Hołysz – mezzosopran,
Wojciech Maciejowski – tenor, Jarosław Bręk – bas, Chór Chłopięcy i Męski „Poznańskie Słowiki", Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Stefan Stuligrosz – dyrygent.
INGANZ JOSEPH PLEYEL – ur. w 1757 roku w Ruppertsthal (A), był ulubionym uczniem Józefa Haydna, z którym łączyła go dozgonna przyjaźń. Po zakończeniu studiów był koncertmistrzem u hrabiego Erdödy. Od 1784 roku był najpierw asystentem kapelmistrza katedry w Strasburgu, Franza Xavera Richtera, a po śmierci Richtera objął jego stanowisko. W 1795 roku założył w Paryżu przedsiębiorstwo, które było znaczącym wydawnictwem muzycznym, a od 1807 roku również jednym z najbardziej znanym miejscem produkcji fortepianów. Wydawnictwo istniało tylko do roku 1834, produkcję fortepianów natomiast przejął jego syn, Camille. Najbardziej znanym jego klientem był Fryderyk Chopin, który przez całe życie preferował fortepiany marki Pleyel. Kompozycje Pleyela stylistycznie nawiązują do Haydna, jego muzyka jest lekka i przyjemna. Dzieło kompozytorskie Pleyela obejmuje wiele utworów orkiestrowych, w tym m. in. 41 symfonii, licznych utworów kameralnych, 2 opery, dużą ilość utworów wokalnych, 2 mszy i 1 requiem.

www.pleyel.at
www.slowiki.poznan.pl
www.kapitula.org

02.06.2007