Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Wystawa:
Café As. Historia przetrwania Szymona Wiesenthala
Kuratorka wystawy Café As. Das Überleben des Simon Wiesenthal w Jüdisches Museum Wien (29.05.2019 – 12.01.2020): Michaela Vocelka
Kurator wersji wystawy przygotowanej przez Austriackie Forum Kultury: Stanisław Welbel
Opracowanie graficzne wersji wystawy przygotowanej przez Austriackie Forum Kultury: Jacek Malinowski
Organizacja: Jüdisches Museum Wien, Austriackie Forum Kultury, Międzynarodowe Centrum Kultury

Szymon Wiesenthal znany jest dziś głównie jako człowiek, który swoje życie poświęcił poszukiwaniu sprawiedliwości dla ofiar Shoah. Jego działalność jako architekta, taki właśnie był jego zawód nim zaczęły się nazistowskie prześladowania, została w dużej mierze zapomniana.
W 1945 roku w obozie koncentracyjnym Mauthausen Wiesenthal poznał polskiego więźnia Edmunda Staniszewskiego, który co jakiś czas donosił mu jedzenie i tym samym ratował życie. Koniec wojny był już do przewidzenia. Staniszewski miał nadzieję otworzyć w Poznaniu kawiarnię i poprosił Wiesenthala o projekty. Ten jeszcze w obozie wykonał wstępne szkice, zaprojektował fasady i wystrój wnętrz, ubrania dla personelu, a także plakaty reklamowe. Powstał całościowy projekt  – zbliżony do tego co dziś określa się mianem „corporate identity”. Jednak kawiarnia „Café As” nigdy nie powstała. Kolekcja ponad 80 szczegółowych projektów stanowi dziś wyjątkowe i istotne świadectwo przetrwania w morderczym systemie narodowego socjalizmu.


02.02.2020  - 28.03.2020, wt.-niedz. 10:00-18:00
Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25, Kraków
Język polski
Wstęp wolny

02.02 - 28.03.2021 Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25
Kraków
Wstęp wolny / Po polsku