Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

„Muzyka Terezinu — historia ocalenia Helgi Pollak-Kinsky“
Reż.: Michael Pfeifenberger
Projekcja filmu odbędzie się w obecności reżysera.
Organizacja: Prof. dr Gudrun Heidemann, Instytut Filologii Germańskiej UŁ, dr Aleksandra Lévy-Lendzinska, Université Paris-Est Créteil
Pokaz filmu w ramach konferencji Doing Memory I. Ujęcia wizualne, wirtualne, werbalne

Helga Pollak-Kinsky została deportowana razem ze swoją rodziną do obozu koncentracyjnego w Terezinie w styczniu 1943 roku jako 12-letnia dziewczynka. Spędziła tam rok i osiem miesięcy. 28 października 1944 roku została razem z ponad dwoma tysiącami kobiet, mężczyzn i dzieci wywieziona w bydlęcym wagonie do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Z tego transportu wybrano 300 młodych kobiet, które trafiły na roboty przymusowe do Oederanu w Saksonii, gdzie wykonywały najcięższe prace w fabryce amunicji. W kwietniu 1945 Helga została w marszu śmierci zabrana z powrotem do Terezinu.

Jej historia, los żydowskiej rodziny z Wiednia, jest okrutnym i wstrząsającym podsumowaniem II wojny światowej.

Michael Pfeifenberger — reżyser i autor scenariuszy. W Polsce prezentowane były jego filmy „Desert Kids“, „Call Me A Jew“, „Todespolka – Polka De La Muerte“, „Josef Winkler - Der Kinoleinwandgeher“, „Chaltura - Leila & Lena“, „Thanksgivin‘ - Die nachtblaue Stadt“.


25.04.2021 (pon.), 15:00
Instytut Filologii Germańskiej UŁ, Aula 5
ul. Pomorska 171/173
Łódź

 

25.04.2022 15:00 Instytut Filologii Germańskiej UŁ
Aula 5, ul. Pomorska 171/173
Łódź