Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Spotkania autorskie z Lydią Mischkulnig
Autorka przeczyta fragmenty powieści „Die Richterin“ i zbioru opowiadań „Die Paradiesmaschine“.
Organizacja: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu - Biblioteka Austriacka, Ośrodek Kultury Austriackiej UAM Biblioteka Austriacka, Instytut Nauk o Kulturze UKW, Katedra Filologii Germańskiej UMK
Foto @ Minitta Kandlbauer

Lydia Mischkulnig, urodzona w 1963 r. w Klagenfurcie, mieszka i pracuje w Wiedniu. Laureatka wielu nagród, m.in. Nagrody Literackiej Bertelsmann-Literaturpreis w Konkursie im. Ingeborg Bachmann (1996), Nagrody pisma Manuskripte (2002), Stypendium Miasta Wiednia im. Eliasa Canettiego (2007), Austriackiej Literackiej Nagrody Promocyjnej (2009), Stypendium im. Josepha Rotha (2010), Nagrody im. Vezy Canetti i Nagrody Literackiej im. Johanna Beera (obie w 2017 r.), a ostatnio Literackiej Nagrody Karyntii (2020). W 2020 roku ukazała się najnowsza powieść Lydii Mischkulnig „Die Richterin”. W sierpniu 2022 wyjdzie zbiór jej opowiadań „Die Gemochten“. http://www.lydiamischkulnig.net.

„Die Richterin. Roman” (Sędzia. Powieść) 
Gabrielle jest sędzią orzekającą w sprawach azylowych. Od niej zależy, czy ktoś będzie mógł pozostać w kraju, czy będzie go musiał opuścić. To ona codziennie decyduje o ludzkim losie. Ale na czym opierają się jej orzeczenia? Czy mają podstawy merytoryczne? Czy są motywowane politycznie? Czy sympatie osobiste też wywierają na nie wpływ?

„Die Paradiesmaschine. Erzählungen“ (Maszyneria raju. Opowiadania)
Twórczość Lydii Mischkulnig od dawna uchodzi za jeden z najciekawszych i najbardziej niekonwencjonalnych głosów w literaturze austriackiej. Swoimi nowymi opowiadaniami sięga do samych trzewi – jest dowcipna i nieszablonowa, wnikliwa i mądra, wrażliwa i bulwersująca – i nigdy nie brakuje jej słów. Jej teksty, po części zabarwione autobiograficznie, prowadzą nas z Karyntii przez Wiedeń i Wenecję aż do japońskiej Nagoi, gdzie autorka przez pewien czas mieszkała. To historie, które głęboko zapadają w pamięć i nie dają nam spokoju. 




Projekt w ramach inicjatywy austriackiego Federalnego Ministerstwa Spraw Europejskich i Międzynarodowych oraz Austriackiego Towarzystwa Literackiego (Österreichische Gesellschaft für Literatur) – „Rok literatury austriackiej / Międzynarodowe dialogi literackie” („Jahr der österreichischen Literatur / Internationale Literaturdialoge”) https://www.literaturdialoge.at


23.05.2022 (pon.), 
13:30 
FB-Streaming: https://www.facebook.com/bibliotekaaustriackawopolu

W ramach 22. Wiosny Austriackiej
Prowadzenie: dr Monika Wójcik-Bednarz
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Opole
ul. Piastowska 20 (namiot w ogrodzie)
Po niemiecku
W
stęp wolny

24.05.2022 (wt.), 18:00
YT-STREAMING: LINK

Prowadzenie: prof. Joanna Drynda i prof. Günther Höfler
Ośrodek Kultury Austriackiej UAM Biblioteka Austriacka
ul. Zwierzyniecka 7, Poznań
Po niemiecku
W
stęp wolny

25.05.2022 (śr.), 12:00 
Prowadzenie: prof. Krzysztof Okoński
Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
Pracownia Pamięci bydgoszczan i Regionu, I p.
u
l. Karola Szymanowskiego 3, Bydgoszcz
Po niemiecku
Wstęp wolny

26.05.2022 (czw.), 11:30
Prowadzenie: prof. Tomasz Waszak
Katedra Filologii Germańskiej UMK
ul. Władysława Bojarskiego 1, Toruń
Po niemiecku
W
stęp wolny





 

23.05 - 26.05.2022
Opole, Poznań, Bydgoszcz, Toruń
Wstęp wolny / po niemiecku