Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Mareike Fallwickl – spotkanie wokół książki 
Wściekłość”, wyd. Muza S.A. 2025
Moderacja: Katarzyna Wężyk
Partner: Wydawnictwo MUZA S.A. 

W sposób bezkompromisowy i brutalny Mareike Fallwickl opisuje ciemną stronę bycia Matką, pracy opiekuńczej, a także podskórną, – wszechobecną przemoc wobec kobiet usankcjonowaną oczywistościami tzw. dnia codziennego. Podejmując kwestię losu pewnej Matki podczas lockdownu, autorka kwestionuje je i prowokuje, rozbijając struktury patriarchatu.

Mareike Fallwickl (ur. w 1983 w Hallein w Austrii) jest pisarką, blogerką (www.buecherwurmloch.at), komentatorką, a przede wszystkim ogromną miłośniczką literatury i czytania. Prowadzi seminaria kreatywnego pisania dla dorosłych i młodzieży. W swej twórczości skupia się na żeńskich narracjach i tematyce feministycznej. Jej druga powieść „Dunkelgrün fast schwarz“ [„Ciemna zieleń, prawie czerń“] znalazła się na liście najlepszych książek austriackiej państwowej telewizji ORF roku 2018 oraz – w tym samym roku – w finale konkursu o Austriacką Nagrodę Książkową (Österreichischer Buchpreis). Napisana w roku 2022 powieść „Die Wut, die bleibt“ (wyd. polskie: „Wściekłość”) stała się w Austrii bestsellerem i w roku 2023 trafiła na krótką listę konkursu o Nagrodę Literacką Stowarzyszenia Kobiety i Książki (BücherFrauen-Literaturpreis). W tym samym roku powieść w adaptacji scenicznej pokazana została na Salzburger Festspiele a do dziś można ją obejrzeć w Teatrze Miasta Hanower w Niemczech. Po polsku książka ukazała się w tłumaczeniu Zofii Sucharskiej pod tytułem „Wściekłość“ w wydawnictwie Muza S.A.

Mareike Fallwickl o sobie: na wszystkie możliwe i niemożliwe sposoby próbuję wzbudzić w ludziach zachwyt literaturą. Koncentruję się tu m.in. na tematyce feministycznej i queerowej. Jestem bowiem przekonana, że nastał czas, by usłyszeć głosy dotychczas nieusłyszane. A więc: niech nas usłyszą!

Katarzyna Wężyk jest publicystką, pisarką i podcasterką (@historiakobiet), autorką książek: „Kanada. Ulubiony kraj świata” (2017), wielokrotnie nagrodzonej „Aborcja jest” (2021) oraz „Zuchwałe. Kobiety, które chciały więcej” (2025).

Absolwentka politologii i – podyplomowo – amerykanistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej (na Columbia University w Nowym Jorku) i Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Pracowała w „Panoramie” TVP, portalu tvn24.pl i „Gazecie Wyborczej” (2012-2024). Obecnie dziennikarka „Newsweeka”. 



16.05.2025 (pt.), godz. 18:30
Austriackie Forum Kultury
Ul. Próżna 7/9
00-107 Warszawa
Po polsku
Wstęp wolny






16.05.2025 18:30 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
00-107 Warszawa
Wstęp wolny / po polsku