Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

„Mężowie i żony”
Wykład publicystki i filozofki Belli Szwarcman-Czarnoty

W nowym cyklu przyjrzymy się, jak w Torze przedstawiane jest małżeństwo i w jaki sposób zostało to odzwierciedlone w zasadach zawierania związków i współżycia małżeńskiego obowiązujących w judaizmie.

Michal i Dawid
Król Dawid miał co najmniej 8 żon i liczne konkubiny. Michal, córka króla Saula, była pierwszą z nich. Kochała go niewątpliwie, opowiadając się za nim, a przeciwko ojcu. To pierwsza kobieta w Torze, której miłość do mężczyzny jest opisana. Była to jednak miłość bez wzajemności. Na pewien czas król ją porzucił, poślubił inną kobietę, Michal wydano za niejakiego Paltiela, lecz gdy okoliczności tego wymagały, Michal została ponownie żoną Dawida. Uczuć jej i jej drugiego męża nie wzięto pod uwagę. Co skłoniło Saula i Dawida do tak bezwzględnego ich potraktowania?

19.02.2019 /wt./, 18.00

Austriackie Forum Kultury

ul. Próżna 7/9, Warszawa
Wstęp wolny / Po polsku

 

19.02.2019 18:00 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa
Wstęp wolny / Po polsku