Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

austriackie forum kultury w Warszawie i Gender Studies UW zapraszają na
międzynarodową konferencję


Różnica między tolerancją a uznaniem

PROGRAM

organizatorzy: austriackie forum kultury w Warszawie i Gender Studies UW
czas: wtorek 4.12, godz. 10.00-17.00, środa 5.12, godz. 10.00-13.15
miejsce: austriackie forum kultury, Próżna 8

język: polski i niemiecki (tłumaczenie symultaniczne)

wstęp wolny

Wśród uczestników m. in:

Bożena Chołuj (Uniwersytet Warszawski), Joanna Skoczek (Urząd M. St. W-wy)
Robert Biedroń (Kampania przeciw Homofonii), Paweł Leszkowicz (Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu), Izabella Czarnecka (Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego)


Poruszane zagadnienia:

Tolerancja, uznanie i respekt jako warunki społeczeństwa zróżnicowanego
Jakie różnice istnieją w społeczeństwie? Kiedy możliwa jest tolerancja a kiedy uznanie.
W ramach tolerancji oczekujemy wielokulturowości, ale nie jesteśmy w stanie uznać niektórych różnic. Gotowość do uznania ogranicza się zbyt często jedynie do tego, co jest nam znane i do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Czym mogą różnić się ludzie od siebie, dlaczego zauważamy, że się różnią, dlaczego obstajemy przy tym, co nas różni od innych?

Uznanie różnic czy ich niwelacja, czyli polityczne, społeczne i psychologiczne problemy z innością w społeczeństwie
Co przeszkadza w realnym uznaniu różnic? Ignorancja nie oznacza likwidacji różnic. Co znaczy: wytrzymać różnice? Czy równość musi zostać utopią? Jakie drogi prowadzą do tworzenia społeczeństwa otwartego?

Zalety społecznej różnorodności
Diversity w obszarze społecznym, kulturalnym i politycznym, mediacja przy rozwiązywaniu konfliktów, realny zysk z różnorodności społecznej, gwarancja jakości dzięki wyrównaniu szans dla płci, to nie są już dzisiaj puste hasła. Tych idei i sposobu myślenia używają doradczynie i doradcy dużych firm, organizacje pozarządowe, które zmęczone są już formułowaniem kolejnych postulatów i oczekiwaniem na realizację ich przez innych. Kreatywną, innowacyjną i konstruktywną różnorodność osiągać można dzięki integracji wielorakich różnic. Jak wygląda ta nowa praktyka? W jaki sposób organizacje, instytucje, polityczki i działacze mobilizują różnice ujawniające się w społeczeństwie, w którym działają
i na jakie korzyści wskazują?


Informacja: austriackie forum kultury w Warszawie, tel. 022 620 96 20, 21
warschau-kf@bmeia.gv.at
www.austria.org.pl

04.12.2007