Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

MUZEUM DEKADENCKICH SNÓW
17 lipca – 17 sierpnia 2014
Sfotografuj swój sen i podziel się nim z innymi

Rozbudowujemy wirtualne Muzeum Snów. Zainteresowanie pierwszą edycją sprawiło, że otwieramy Muzeum Dekadenckich Snów. Aby wziąć udział w akcji wystarczy tylko mieć aparat w telefonie komórkowym, pomysł i kilka słów opisu. Wybrane fotografie zostaną użyte podczas artystycznej interwencji w Międzynarodowym Centrum Kultury 30 sierpnia.

W ramach akcji „Muzeum snów” udało nam się stworzyć unikalny wirtualny zbiór ponad 50 sennych obrazów. Ponieważ chętnych do podzielenia się swoimi snami cały czas przybywało, a eksponaty okazały się niezwykle intrygujące, więc postanowiliśmy muzeum rozbudować. Jego druga odsłona ma swój motyw przewodni – dekadentyzm. Gdy rozum śpi, budzą się… fantazje, pragnienia, upiory, wspomnienia. Każdy sen to osobna, niepowtarzalna historia. A jak wygląda dekadencki sen? O czym mogli śnić dekadenccy symboliści? O czym śnią współcześni dekadenci? Jesteśmy bardzo ciekawi, o jakie eksponaty Muzeum Snów wzbogaci się tym razem. Akcja trwa od 17 lipca do 17 sierpnia 2014.

Spośród zdjęć z największą ilością polubień wybrane zostaną prace , które wezmą udział w artystycznej interwencji w przestrzeni MCK. Akcja odbędzie się 30 sierpnia podczas nocnego zwiedzania dwóch wystaw sztuki przełomu wieków – wydarzenia organizowanego wspólnie przez MCK i Muzeum Narodowe w Krakowie pod tytułem „Nie spać, zwiedzać!”.

Sny od wieków zajmują zarówno artystów, jak i naukowców, zarówno marzycieli, jak i racjonalistów. Bo sny wymykają się rozumowi. Bo bywają fascynujące, intrygujące, inspirujące. Mistrzowie symbolizmu XIX i XX w. swoje oniryczne wizje ukazywali w obrazach i rzeźbach. Baśniowość, ale też makabrę tych wizji ukazuje wystawa „Władcy snów. Symbolizm na ziemiach czeskich 1880–1914”, którą można oglądać w Galerii MCK.

Wirtualne muzeum snów znajduje się pod adresem: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10152287696609166.1073741865.139609694165&type=1

Co i gdzie należy wysłać?
Fotografie powinny przedstawiać autorską interpretację snu dekadenckiego. Można to zrobić fotografując elementy przyrody, zjawiska atmosferyczne, dzieła sztuki czy okładki książek, ale też wykonane przez siebie prace artystyczne (np. kolaże). Inspiracją mogą być prace z wystawy „Władcy snów. Symbolizm na ziemiach czeskich 1880–1914”. Do zdjęcia należy dołączyć tytuł lub opis (do 400 znaków).
Zdjęcie (maksymalnie 2 Mb) należy przesłać na adres: muzeum.snow@mck.krakow.pl

Czym jest Muzeum Snów?
Muzeum Snów nie ma swojej siedziby. Istnieje wszędzie i nigdzie. W wyobraźni. Na ekranie komputera. Jest intymne, a zarazem publiczne. Stara się uchwycić to, co z założenia jest ulotne.
Czy to w ogóle możliwe? Jeszcze zanim powstały muzea w dzisiejszym rozumieniu, w XVI i XVII w. rozpowszechnione były gabinety osobliwości. Możnowładcy, artyści, naukowcy, znawcy – virtuosi i dilletanti – tworzyli zbiory złożone z rzadkich i intrygujących przedmiotów. Gabinety mogły gromadzić eksponaty z zakresu nauk przyrodniczych, fizyki, astronomii czy sztuki, a wśród ciekawostek można była znaleźć np. róg jednorożca, strusie jajo czy bezoar – kamień znajdowany w żołądkach niektórych zwierząt, który, jak wierzono, miał stanowić antidotum na trucizny. Czy sen jest osobliwością? To pytanie lepiej pozostawić bez odpowiedzi. Na pewno próba jego umuzealnienia jest zadaniem niecodziennym.
Skoro każdy sen jest muzealnym eksponatem to, jak przystało na muzeum, zostaje opatrzony „tabliczką” z opisem. I zgodnie z zasadami muzeum-forum – muzeum angażującego odbiorcę – każdy może taki eksponat skomentować i „lajkować”.
Zdjęcia przesłane w ramach akcji zostaną umieszczone w specjalnym albumie na profilu MCK na Facebooku: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10152287696609166.1073741865.139609694165&type=1

„Władcy snów. Symbolizm na ziemiach czeskich 1880–1914”
Galeria Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie
7 maja – 7 września 2014
Pierwsza w Polsce tak szeroka prezentacja sztuki symbolizmu z terenu Czech w Polsce. Urzekające nastrojowością, nierzadko utrzymane w baśniowej, onirycznej estetyce dzieła łączy dążenie do wyrażania wewnętrznych emocji i ukazywania meandrów duszy ludzkiej. Na wystawie oglądać można ponad 200 prac: obrazów, rysunków, grafik, rzeźb i książek pochodzących z kilkudziesięciu kolekcji –zarówno publicznych, jak i rzadko pokazywanych zbiorów prywatnych. Dzieła m.in.: Alfonsa Muchy, Františka Kupki, Karela Hlaváčka, Jana Preislera, Karela Špillara czy Maxa Švabinskiego.

Galeria MCK, Rynek Główny 25, Kraków www.mck.krakow.pl
wtorek–niedziela 11.00–19.00 (ostatnie wejście o godzinie 18.30)

/16.07.2014/

Patronat medialny MCK: Polskie Radio Program II, TVP Kraków, Radio Kraków Małopolska, Gazeta Wyborcza, Karnet, Polski Portal Kultury O.pl, Herito, Telewizja M

20.08 - 30.08.2014