Szanowni Państwo,
Nasz program na maj i sierpień prezentuje się zarówno obficie, jak i ciekawie. 11 czerwca przedstawimy szerszej polskiej publiczności – dostępną teraz także w języku angielskim – publikację „Creative Austrians“. Oprawą tego „startu” będzie dyskusja panelowa ze znanymi osobistościami z Polski i Austrii. W panelu weźmie udział także Kristina Schrei, kuratorka naszej nowej wystawy, którą otworzymy dzień wcześniej.
Następna premiera to uczestnictwo Austriackiego Forum Kultury w War-szawie w Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie pod koniec czerwca. Twórców z Austrii wspieranych przez Forum Kultury nie zabraknie też na wielu innych festiwalach w Polsce, na przykład na warszawskim Festiwalu Jazz na Starówce, Festiwalu Sztuki Efemerycznej w Sokołowsku, na festiwalu filmowym Millennium Against Gravity czy na festiwalu Podlasie SlowFest.
Z okazji przejęcia przez Austrię Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w drugiej połowie roku 2018 także lipcowe Ogrody Muzyczne na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie będą nosić wyraźny akcent austriacki.
W związku z licznymi przypadającymi na ten rok rocznicami chciałbym zwrócić uwagę Państwa na konferencję naukową „Rok 1918. Koniec starego świata, początek nowego”, która odbędzie się w maju w Poznaniu, a także na projekcję filmu Bohaterowie ze Steinu z udziałem polskich świadków historii i przedstawicieli Archiwum Dokumentacji Austriackiego Ruchu Oporu, na którą zapraszamy w czerwcu do warszawskiego Domu Spotkań z Historią.
A nasza „wkładka literacka“ tym razem fragmentem tomu poezji Elfriede Gerstl Używam więc jestem / Ich gebrauche also bin ich zachęca, by sięgnąć do dwujęzycznej antologii, która właśnie się ukazała.
Cieszę się na osobiste spotkania na wielu naszych imprezach!
Z serdecznymi pozdrowieniami,
Rupert Weinmann