Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

O obowiązku podróży
Spotkanie z Karlem-Markusem Gaußem
Prowadzenie: Ziemowit Szczerek
Organizatorzy: Festiwal Conrada i Austriackie Forum Kultury w Warszawie

Karl-Markus Gauß niestrudzenie podróżuje po tych europejskich krajach i miastach, o których inni już zapomnieli albo bardzo chcieliby zapomnieć. Zaczepia ludzi w Kiszyniowie, Nowym Sadzie, Zagrzebiu czy Płowdiwie i namawia ich, by opowiadali mu swoje historie. Dlaczego to robi? Otóż dlatego, że opisuje swój dom. Nie ten, w którym na co dzień mieszka, lecz ten, który mieszka w nim. Podróżowanie do tych miejsc i opowiadanie o nich traktuje jako swój obowiązek. Gdyby tego nie robił, być może utracilibyśmy je bezpowrotnie.

Październikowy numer „Przeglądu Politycznego” poświęcony będzie w dużej mierze twórczości Karla-Markusa Gaußa. Niepublikowane dotąd w Polsce teksty autora, listy i wywiady z pisarzem przełożyli Sława Lisiecka oraz uczestniczki i uczestnicy prowadzonych przez nią cyklicznych warsztatów translatorskich, organizowanych przez Austriackie Forum Kultury w Warszawie.

Karl-Markus Gauß (ur. 1954) – austriacki pisarz, eseista, wydawca i redaktor naczelny wychodzącego w Salzburgu dwumiesięcznika „Literatur und Kritik”. Ponadto stale pisze m.in. dla „Die Zeit”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, czy „Die Presse”. W swojej twórczości najczęściej porusza tematy związane z Europą Środkową i Bałkanami oraz kwestie mniejszości etnicznych. W Polsce nakładem Wydawnictwa Czarne ukazały się: Psożercy ze Svini, Umierający Europejczycy, Europejski alfabet, Niemcy na peryferiach Europy, Mieszkańcy Roany odchodzą pogodnie, W gąszczu metropolii oraz Dwadzieścia lewów albo śmierć. Cztery podróże.Ostatnia z nich znalazła się na liście książek nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Laureat licznych nagród, m.in. Austriackiej Nagrody Państwowej w kategorii publicystyki kulturalnej (1994), Europejskiej Nagrody im. Charles’a Veillona w dziedzinie eseistyki (1997), Nagrody im. Brunona Kreisky’ego (1998).


24.10.2020 (sb.), 16:00
Festiwal Conrada
ON-LINE




Sponsor główny:



https://www.interrisk.pl/

24.10.2020 16:00 Festiwal Conrada
ON-LINE