Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

godz. 14.00

(zmiana adresu)
Katedra Filologig Germańskiej UMK
Ulica Fosa Staromiejska 3
Toruń

Wstęp wolny

Otwarcie wystawy
„Legenda za życia – Helmut Qualtinger (1928-1986)”
oraz
wykład Mag. Petera Langkammera "Helmut Qualtinger. Er war alles, was man nicht lernen kann."

(po niemiecku)

Wystawa czynna do 31.10.2008

Wystawa powstała we współpracy z Biblioteką Miasta Wiednia, która w zbiorach rękopisów przechowuje obszerną spuściznę Qualtingera. Do tej wystawy wybrano zdjęcia oraz szereg obiektów, m. in. nagrody, dokumenty i ilustracje.
Helmut Qualtinger jest uważany za najwybitniejszego austriackiego satyryka po 1945 roku, który jeszcze za życia stał się legendą. Sławę i popularność zyskał za pomocą mediów, ale również dzięki umiejętnej autoprezentacji, w Wiedniu szybko zaczął uchodzić za gwiazdę. Wystawa nakreśla zawiłą drogę życiową tego multitalentu: z dobrego domu, po II wojnie występuje w roli rewolucjonisty i intelektualnego anarchisty. Po próbach dziennikarskich i scenicznych z dnia na dzień staje się znany jako satyryk. Sukcesy teatralne i filmowe przyczyniają się do jego rozpoznawalności w całym kraju, a jako pisarz i recytator staje się sumieniem Austrii. Występując jako „Travnicek” lub jako „Herr Karl” (postacie, przez niego wykreowane) zyskuje ogromną popularność.
Wystawa dokumentuje zarówno oficjalną stronę Qualtingera, artysty i prowokatora, jak i bardziej ukrytą, prywatną, jako człowieka rodzinnego oraz jego skomplikowany stosunek do swojego miasta rodzinnego.
Wystawę opracował dr Arnold Klaffenböck, który w 2002 roku napisał pracę doktorską na temat pisarza Qualtingera na Uniwersytecie w Salzburgu i który był kuratorem wystawy „Prawie Geniusz” w Muzeum miasta Wiednia (2003).

www.geocities.com/athens/forum/9962/helmutqualtinger.html

13.10.2008