godz. 18.00
Muzeum Historyczne
m. st. Warszawy
Rynek Starego Miasta
Warszawa
Wstęp bezpłatny do muzeum w każdą niedzielę
Ceny biletów:
bilet normalny – 6 zł
bilet ulgowy – 3 zł
Wystawa czynna do 30.11.2008
Ród Ledóchowskich – Ojczyźnie i Bogu
Prezentowana w Muzeum Historycznym m. st. Warszawy wystawa pt. „Ród Ledóchowskich – Ojczyźnie i Bogu”, ukazuje dzieje tej zasłużonej rodziny w szerokiej perspektywie chronologicznej, poczynając od XVII w. po czasy współczesne.
Na wystawie są prezentowane obiekty wypożyczone od przedstawicieli rodziny Ledóchowskich mieszkających w Austrii, Wielkiej Brytanii, Francji i Polsce, uzupełnione zbiorami zgromadzeń zakonnych: Sióstr św. Piotra Klawera w Rzymie, Urszulanek Serca Jezusa Konającego, Urszulanek Unii Rzymskiej, Towarzystwa Jezusowego, jak też Archidiecezji Poznańsko-Gnieźnieńskiej. Należy podkreślić, iż większość z nich jest prezentowana szerszej publiczności po raz pierwszy.
Głównymi bohaterami wystawy są :
Stanisław Ledóchowski (1666-1725), rozpoczął swą służbę Ojczyźnie pod wodzą króla Jana III Sobieskiego. W 1683 r. jako 18-letni młodzieniec wziął wraz z dwoma braćmi, Felicjanem oraz Kazimierzem, udział w odsieczy wiedeńskiej. Po powrocie do Polski Stanisław zrobił wyjątkową karierę polityczną i wojskową – był Marszałkiem Senatu, wojewodą wołyńskim, Marszałkiem Konfederacji Tarnogrodzkiej.
Antoni Ledóchowski (1755-1835), poseł na Sejm 4-letni, uczestnik powstania kościuszkowskiego, po rozbiorach Rzeczypospolitej został deputowanym szlachty Galicji Zachodniej. W 1800 otrzymał od cesarza Franciszka I w uznaniu jego zasług, dziedziczny tytuł hrabiowski.
Ignacy Halka Ledóchowski (1789-1870), generał, uczestnik wojen napoleońskich, dowódca Arsenału w Warszawie, komendant twierdzy modlińskiej z czasów powstania listopadowego, odznaczony Krzyżem Legii Honorowej i Krzyżem Virtuti Militari.
Kardynał Mieczysław Ledóchowski (1822-1902) arcybiskup gnieźnieńsko-poznański, Prymas Polski. Za sprzeciw wobec germanizacji więziony w Ostrowie Wielkopolskim. Po uwolnieniu wydalony z granic Prus, kontynuował karierę w służbie papieskiej. Prochy Kardynała sprowadzono do Polski w 1927 r. i złożono w Katedrze Gnieźnieńskiej. W 1984 r. w Ostrowie Wielkopolskim nastąpiło odsłonięcie pomnika Kardynała, ufundowanego przez społeczeństwo wielkopolskie
Maria Teresa Ledóchowska (1863 – 1922), założycielka Stowarzyszenia Sióstr Misyjnych św. Piotra Klawera („Klawerianki”), która na wniosek kościoła Austriackiego została ogłoszona błogosławioną w Rzymie w 1975 r.
Urszula Ledóchowska (1865 – 1939), założycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego („szare urszulanki”), która została kanonizowana w Rzymie 18 maja 2003r.
Włodzimierz Ledóchowski (1866 – 1942), generał Jezuitów w latach 1914-1942. Bliski współpracownik papieży Benedykta XV, Piusa XI oraz Piusa XII. Jeden z głównych inicjatorów procesu beatyfikacyjnego św. Andrzeja Boboli.
Ignacy Halka-Ledóchowski (1871-1945), pułkownik w wojsku austriackim, od 1918 w Wojsku Polskim, dowódca na jednym z odcinków Bitwy o Warszawę gdzie został awansowany na stanowisko generała dywizji. Odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. Uwięziony za działalność konspiracyjną w Gross Rosen, zmarł po ewakuacji do obozu Dora Nordhausen.
Teresa z Ledóchowskich Tyszkiewiczowa (1906- 1992), córka Ignacego, wybitna malarka, profesor ASP w Łodzi.
Antoni Ledóchowski (1895-1972), oficer Marynarki Wojennej w Puli. Po wojnie jeden z założycieli Państwowej Szkoły Morskiej w Polsce. Autor Książek naukowych dla wydziału Nawigacyjnego oraz Astronomii Morskiej.
Aleksander Ledóchowski (1933- ), wybitny krytyk filmowy, autor nowatorskich w ujęciu recenzji filmowych.
Na wystawie nie zabrakło też obiektów dokumentujących działalność żyjących przedstawicieli rodu: Mieczysława Ledóchowskiego ( ur. 1920) najstarszego przedstawiciela rodu Ledóchowskich, wieloletniego kuratora Zakładu Narodowego im Ossolińskich. Inicjatora powołania w Austrii Forum Polonii, którego był przez 6 lat prezesem, obecnie honorowy prezes, kierownika polskiego oddziału Europejskiego Funduszu Pomocy austriackiej i niemieckiej Konferencji Biskupów, vice-prezesa Austriacko-Polskiego Towarzystwa, Stanisława Ledóchowskiego (ur. 1932), krytyka sztuki, publicysty, autora wielu scenografii w polskim filmie.
Bohaterami wystawy są również przedstawiciele rodu szczególnie blisko związani z Austrią, która po dzień dzisiejszy pozostaje ojczyzną dla wielu Ledóchowskich, obecnie rozproszonych po całej Europie i świecie:
Tadeusz Ledóchowski (1790- 1856), cesarski podkomorzy, uczestnik bitwy pod Wagram po stronie austriackiej. Uczestnik kongresu w Weronie w służbie następcy tronu arcyksięcia Ferdynanda.
Tymoteusz Ledóchowski (1797-1846), major huzarów oraz szambelanem dworu i wychowawca Arcyksiążąt Franciszka (przyszłego Cesarza Franciszka - Józefa), Maksymiliana późniejszego cesarza Meksyku, Ferdynanda i Karola.
Rozległość tematu spowodowała, że na wystawie prezentowany jest bardzo zróżnicowany materiał, poczynając od przywilejów królewskich, w których kolejni przedstawiciele uzyskiwali w uznaniu zasług godności i dobra, po korespondencję między późniejszymi świętymi i błogosławionymi Urszulą i Marią Teresą z członkami rodziny.
Najstarszy na wystawie zaprezentowany jest przywilej Jana Kazimierza nadający Stefanowi Ledóchowskiemu podkomorstwo krzemienieckie, nie zabrakło również dokumentów nadania orderu św. Stanisława Antoniemu i Franciszkowi Antoniemu przez króla Stanisława Augusta. O bliskich związkach łączących tego władcę z różnymi przedstawicielami tego rodu świadczy też zachowany w zbiorach rodzinnych wzruszający obrazek rodzajowy namalowany na jego polecenie przez malarza sylwetek Rockstuhla w 178 ukazujący Mariannę z Ledóchowskich Aleksandrowiczowi na spacerze z dziećmi.
Nie zabrakło również bogatej kolekcji tłoków pieczęci rodowych, wykonanych w różnej stylistyce, z różnych surowców i bogato niekiedy zdobionych. Najstarszy na wystawie pochodzi zapewne z początków XVIII wieku. Zachowała się również pieczęć Ignacego Ledóchowskiego komendanta twierdzy Modlina
Portret arcyksiążąt w technice akwareli namalowany przez Josefa Kriehubera, ofiarowany przez wdzięcznych za opiekę rodziców arcyksięcia Franciszka Karola i Zofię Wittelsbach jest prezentowany na wystawie.
www.mhw.pl