Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Koncert orkiestrowy:
Państwo Mahler
w ramach 12. edycji festiwalu „Szalone Dni Muzyki”

PROGRAM [70’] 

Alma Mahler Pięć pieśni (Fünf Lieder, oprac. Agata Zubel)
[13’] 
Ciche miasto (Die stille Stadt) 
W ogrodzie mego ojca (In meines Vaters Garten) 
Przyjemna ciepła noc (Laue Sommernacht) 
Z Tobą to odważne (Bei dir ist es traut) 
Przechadzam się wśród kwiatów (Ich wandle unter Blumen) 

Alma Mahler Cztery pieśni (Vier Lieder, oprac. Agata Zubel) [11’]
Nocne światło (Licht in der Nacht) 
Leśna błogość (Waldseligkeit)
Burza (Ansturm)
Żniwna pieśń (Erntelied)

Gustav Mahler Pieśni wędrującego czeladnika (Lieder eines fahrenden Gesellen, oprac. Ernst Kovacic) [17’]
Gdy ukochana wychodzi za mąż (Wenn mein Schatz Hochzeit macht)
Poszedłem dziś rano na pola (Ging heut’ Morgen über’s Feld)
Mam w piersi rozżarzony nóż (Ich hab’ ein glühend Messer)
Dwoje niebieskich oczu mojej ukochanej (Die zwei blauen Augen von meinem Schatz)

Gustav Mahler Pieśni do słów Rückerta (Rückert-Lieder, oprac. Ernst Kovacic) [20’]
Jeśli kochasz za piękno (Liebst du um Schönheit) 
Wdychałem subtelny zapach (Ich atmet’ einen linden Duft) 
Zagubiłem się w świecie (Ich bin der Welt abhanden gekommen)
Nie zaglądaj do moich pieśni (Blicke mir nicht in die Lieder!)
O północy (Um Mitternacht)

Szalone Dni Muzyki zawitają do Warszawy po raz dwunasty. Ostatni weekend września (23–25 września) upłynie pod znakiem romantyzmu. Podczas trzech festiwalowych dni w salach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz Kościoła Środowisk Twórczych odbędzie się ponad 30 koncertów orkiestrowych i kameralnych w wykonaniu artystów z Polski i zagranicy.

Wśród zaproszonych gości są pianiści Jonas Vitaud i Tanguy de Williencourt oraz śpiewaczka Agata Zubel. Orkiestra NFM Leopoldinum wystąpi pod batutą austriackiego dyrygenta Ernsta Kovacica.

Festiwal „Szalone Dni Muzyki”. Ballady i romanse
Podtytuł obecnej edycji przywołuje Ballady i romanse Adama Mickiewicza, tytuł zbioru poezji, którego publikacja dokładnie 200 lat temu uznawana jest za symboliczny początek polskiego romantyzmu. W programie festiwalu szczególny nacisk zostanie położony na twórczość Franciszka Schuberta. Uhonorowany zostanie w taki sposób ważny jubileusz 225-lecia urodzin tego austriackiego kompozytora, prekursora romantyzmu, którego twórczość wyznaczyła kierunki muzyki XIX w.

Wykonane zostaną m.in.: Symfonia Harold w Italii Hectora BerliozaI Koncert fortepianowy d-moll Johannesa Brahmsa, koncertowe transkrypcje fortepianowe Franza Liszta, pieśni orkiestrowe Almy i Gustava Mahlerów, późne kwartety, cykl Podróż zimowa i Symfonia h-moll Niedokończona Franza Schuberta oraz Koncert fortepianowy a-moll i Kwintet fortepianowy Es-dur Roberta Schumanna. Nie zabraknie muzyki dawnej (Ensemble La Morra), jazzowej (Atom String Quartet) i wydarzeń familijnych dla najmłodszych (Smykofonie, Bazylek).

Szalona idea festiwalu
Jedenaście dotychczasowych edycji polskiej odsłony Szalonych Dni Muzyki to ponad 700 występów z kilkoma tysiącami artystów, które przyciągnęły przeszło 350 tysięcy słuchaczy. Od początku koncerty odbywały się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, a głównym organizatorem była Sinfonia Varsovia.

Centralną myślą festiwalu jest przełamywanie barier dzielących słuchaczy od muzyki klasycznej poprzez zachęcanie i ułatwianie odbiorcom udziału w koncertach przy jednoczesnym utrzymywaniu prezentacji muzyki na możliwie najwyższym poziomie. Krótkie koncerty odbywające się od rana do wieczora w kilku salach jednocześnie, niskie ceny biletów i wyjątkowa atmosfera sprawiają, że Szalone Dni Muzyki to spotkania z muzyką, na które zaproszony jest każdy, bez wyjątku.

Szalone Dni Muzyki narodziły się we Francji jako La Folle Journée. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu jest René Martin, a organizatorem – Centre de Réalisations et d'Études Artistiques à Nantes (CRÉA). Po raz pierwszy festiwal odbył się w Nantes w 1995 roku, ale jego idea szybko przekroczyła granice Francji i na przestrzeni lat stał się prawdziwie międzynarodowym muzycznym fenomenem.

Organizatorami wydarzenia są Orkiestra Sinfonia Varsovia oraz Austriackie Forum Kultury.


24.09.2022 (sob.), 16:00
Teatr Wielki – Opera Narodowa
Sala Moniuszki
Warszawa
Bilety w cenach 20 – 30 zł w sprzedaży od 1 września.
Więcej informacji niebawem na stronie festiwalu: www.szalonednimuzyki.pl


 






 

 

24.09.2022 16:00 Teatr Wielki – Opera Narodowa
Sala Moniuszki
Warszawa
Bilety w cenach 20 – 30 zł