Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

08. - 17.05.2009
Kinoteka
PKiN, pl. Defilad 1
Warszawa

Dokładne daty i godziny seansów będą podane bliżej terminu na stronach Doc Review i AFK

Bilety w kasach Kinoteki

Podczas retrospektywy wybitnego młodego austriackiego dokumentalisty Nikolausa Geyrhaltera publiczność festiwalu odbędzie emocjonującą i pouczającą podróż przez pustynie Afryki, wyżyny Tybetu, lodowate pustki Syberii, skażoną zonę wokół elektrowni nuklearnej w Czarnobylu oraz gigantyczne plantacje i hodowle, w których człowiek wykorzystuje najnowocześniejsze technologie, aby maksymalnie obniżyć koszty produkcji żywności. W trakcie festiwalu zostaną zaprezentowane najważniejsze, wielokrotnie nagradzane filmy Nikolausa Geyrhaltera:
„Wyrzuceni na brzeg” (1994) są bohaterowie, których los nieodłącznie wiąże się z Dunajem. Rytm tego poetyckiego filmu wyznaczają fale Dunaju, rytuały życia i śmierci, nowoczesna technologia, prawa natury i prawa rynku.
„Rok po Dayton” (1997) to pierwszy rok pokoju w Bośni. Na tle wciąż odczuwalnej wojny rozgrywają się prywatne ludzkie historie. Twórca nie szuka i nie tłumaczy nam genezy konfliktu, nie rekonstruuje jego przebiegu. Dokumentuje aktualny stan kraju i jego mieszkańców, ich strach, żal i nadzieję.
Dzięki „Prypeci” (1999) odwiedzimy obszar zamkniętej zony wokół elektrowni nuklearnej w Czarnobylu. Jej granice nie są jednak ani jasno wyznaczone, ani szczelne. W wioskach wciąż mieszkają ludzie, którzy albo nie wierzą w niewidzialne skażenie radioaktywne, albo wrócili po przesiedleniu, bo wszystko, co mieli i znali, zostało tutaj, albo po prostu nie mieli dokąd się wynieść.
„Gdzie indziej” (2001) to opowieść o 12 odległych od siebie miejscach (Nigeria, Finlandia, Namibia, Indonesia, Grenlandia, Australia, Indie, Syberia, Chiny, Włochy, Kolumbia Brytyjska, Mikronezja) odwiedzonych w 12 miesięcy. U progu nowego wieku Geyrhalter wyruszył w roczną filmową podróż, aby pokazać życie, które toczy się gdzie indziej.
„Chleb nasz powszedni” (2005) to obrazy, którym nie towarzyszy komentarz, mówią one same za siebie. Cykl produkcji, gigantyczne przestrzenie, automatyzacja każdego etapu — od wysiewu, przez zbiór i przetworzenie rośliny, od poczęcia, przez hodowlę, po śmierć zwierzęcia. Coraz więcej, coraz szybciej, coraz taniej.
„7915 km” (2008) to odległość, jaką pokonują kierowcy samochodów i motocykli, uczestniczący w rajdzie Dakar. Geyrhalter pokazuje miejsca, które kierowcy rajdu minęli w pędzie, nie przypuszczając nawet, kim są ludzie, którzy w nich żyją i z jakimi problemami muszą borykać się na co dzień.
Retrospektywę filmów Geyrhaltera uzupełni wykład mistrzowski 10 maja, o godz. 15.00 w warszawskiej Kinotece, podczas którego o procesie realizacji filmów opowiedzą Nikolaus Geyrhalter oraz Wolfgang Widerhofer, wieloletni przyjaciel, montażysta, współautor scenariuszy i współproducent prezentowanych filmów. Wykład poprowadzi Irena Gruca.

www.geyrhalterfilm.com
www.docreview.pl

Zgłoszenia na wykład:
alex@docreview.pl

08.05.2009