Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Pracownia teatru austriackiego: nie/pamięć
Wiedeńska krew
Silke Hassler & Peter Turrini: Każdemu, co mu się należy!
Prowadzenie: Joanna Firaza (Uniwersytet Łódzki), Agnieszka Jezierska-Wiśniewska (Uniwersytet Warszawski), Krzysztof Tkaczyk (Uniwersytet Warszawski)
Lektura: Silke Hassler & Peter Turrini, Każdemu, co mu się należy!, przeł. Aleksander Berlin
Organizator: Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Patronat: Instytut Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego
Foto © Martin Vukovits

Koniec kwietnia 1945 r.: w Wiedniu zostaje proklamowany Rząd Tymczasowy przywróconej demokratycznej Republiki Austrii. Na Ringstraße przed parlamentem młode Wiedenki tańczą walca z rosyjskimi żołnierzami. W tym samym czasie na austriackiej prowincji: grupa żydowskich więźniów pędzona do obozu Mauthausen zostaje zamknięta w stodole. Są u kresu wytrzymałości, głód i zimno sprawiają, że cierpią jeszcze bardziej. 

Nie do pogodzenia, S. Hassler i P. Turrini

Jak opowiedzieć o czasach, w których łacińska sentencja suum cuique – każdemu, co mu się należy, odzwierciedlająca zasadę respektowania praw jednostki i ideę sprawiedliwej nagrody znalazła się na bramie wejściowej do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie, a niewinny tytuł operetki Johanna Straussa (syna) „Wiedeńska krew” nabrał upiornego znaczenia? Jak przywołać z nie/pamięci marsze śmierci zimy 1944-45 r., aby nie popaść w banał i nie epatować obrazami nieludzkiego okrucieństwa? I jak opowiedzieć, wobec ogromu tragedii ofiar, o przejawach człowieczeństwa wśród tych, którzy byli mniej lub bardziej biernymi świadkami Zagłady? Hassler i Turini nadają swej opowieści formę tragikomedii. Wybór iście zaskakujący – tym bardziej wart refleksji.

15.11.2021 (pn.), 19.00
ON-LINE
Po polsku
Rejestracja: https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZUucOCqpjgoHtBr-hyUxixRU00ShCd_VZy4


15.11.2021 19:00 ON-LINE

ON-LINE
Po polsku / wstęp wolny / rejestracja