Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

godz. 19.00
austriackie forum kultury
ul. Próżna 8
Warszawa

Wstęp wolny

(po polsku)

Pod hasłem „Dyskomfort w kulturze” raz w miesiącu otwieramy salon filozoficzny, do którego, oprócz zainteresowanej publiczności, zapraszamy za każdym razem innego wykładowcę, którego referat będzie impulsem do ogólnej dyskusji. W ten sposób esej o teorii kultury Zygmunta Freuda „Das Unbehagen in der Kultur” (Dyskomfort w kulturze) z 1930 roku doczeka się aktualnej analizy społecznej.
Siódme spotkanie rozpoczyna się wykładem dr Marty Smolińskiej-Byczuk.
„W ramach wykładów pod hasłem "Dyskomfort w kulturze" warte podjęcia wydaje się zagadnienie etyki, ale etyki pojawiającej się nie w tekstach filozofów, lecz występującej jako kluczowa kwestia w dziełach sztuki współczesnej. Jan Berdyszak w końcu lat 80-tych pracował nad cyklem "Stany moralności", w którym sformułował — uzupełnioną werbalnym komentarzem notowanym w szkicownikach — własną koncepcję etyki zwanej etyką ewolucyjną lub kreatywną. Zagadnienia te zostały rozwinięte także w cyklach "Belki" i "Powłoki". Celem wykładu będzie interpretacja Berdyszakowej koncepcji etyki, formułowana przede wszystkim na bazie wizualnej strony dzieł, ale także autokomentarza artysty. Koncepcja ta okaże się polemiką z panującym modelem etyki normatywnej narzucającej takie same zasady i nie uwzględniającej indywidualnego charakteru okoliczności, w których dochodzi do etycznych wyborów.” Marta Smolińska-Byczuk

http://free.art.pl/pokazpismo/nr37/tekst6.html

24.10.2007