Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Spotkania autorskie z Sabine Scholl

Pisarka przeczyta fragment powieściDie im Schatten, die im Licht / Te w cieniu, te w świetle”.
Link do książki
Ta przejmująca historia dziewięciu kobiet oparta została na prawdziwych życiorysach, a rozpoczyna się w roku 1938, roku tzw. anszlusu Austrii. Jedną z bohaterek jest Żydówka Lotte, która musi uciekać z rodziną z Linzu do Szanghaju. Inną młoda Rosi z Aussee, która sprząta wspaniałe wille niemieckich okupantów na wzgórzu i buntuje się na swój sposób. Francine jest wspaniałą aktorką z Paryża, która w żadnym razie nie zamierza rezygnować z miłości. Zaś Kitty, wiedeńska Żydówka, opowiada o swej odysei przez różne obozy koncentracyjne. To kobiety, które się buntują, patrzą przez palce lub godzą się na to, co je spotyka, które są prześladowane lub uciekają. Wszystkie je coś ze sobą łączy, nie tylko miejsca wydarzeń, które rozgrywają się w Grieskirchen, Linzu, Salzburgu czy Paryżu, Teksasie czy Szanghaju. "Die im Schatten, die im Licht" to powieść pełna empatii dla swoich bohaterów, zarazem poruszająca i subtelna.

Na spotkaniu w Krakowie zostanie również odczytany ten sam fragment w przekładzie Tomasza Ososińskiego.

Sabine Scholl ukończyła germanistykę i teatrologię na Uniwersytecie Wiedeńskim. Pisarka, wykładowczyni na uniwersytetach w Chicago, Nowym Jorku, Nagoi i Wiedniu, a także w Deutsches Literaturinstitut w Lipsku i Universität der Künste w Berlinie. Jest autorką powieści, esejów, wierszy, sztuk teatralnych i słuchowisk. Była też jurorką konkursu im. Ingeborg Bachmann w Klagenfurcie i Międzynarodowej Nagrody Literackiej w Haus der Kulturen der Welt w Berlinie. Jest członkinią Niemieckiego Centrum PEN.


Projekt w ramach inicjatywy austriackiego Federalnego Ministerstwa Spraw Europejskich i Międzynarodowych oraz Austriackiego Towarzystwa Literackiego (Österreichische Gesellschaft für Literatur) – „Rok literatury austriackiej / Międzynarodowe dialogi literackie” („Jahr der österreichischen Literatur / Internationale Literaturdialoge”) https://www.literaturdialoge.at


26.10.22 (śr.)
12.00

Instytut Filologii Germańskiej UWr
plac Nankiera 15b, Wrocław
Po niemiecku
Wstęp wolny
P
rowadzenie: prof. Monika Wolting

27.10.22 (czw.)
11.30

Instytut Filologii Germańskiej UJ, sala 402 
Collegium Paderevianum, Al. Mickiewicza 9b, Kraków
Po niemiecku z tłumaczeniem konsekutywnym na polski
Wstęp wolny
Prowadzenie: dr Paweł Zarychta

Organizacja: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Instytut Filologii Germańskiej UJ i UWr
Partnerzy: Konsulat Generalny Austrii w Krakowie, Biblioteka Austriacka w Krakowie i Wrocławiu, Dom Norymberski w Krakowie

 





 

26.10 - 27.10.2022
Wrocław, Kraków
Wstęp wolny / po niemiecku