Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Spotkanie poświęcone książce Adama Lipszyca
Freud: logika doświadczenia. Spekulacje marańskie
(Wyd. Instytutu Badań Literackich PAN, 2019)
Z Adamem Lipszycem i Ewą Modzelewską-Kossowską rozmawia Kuba Mikurda.


Freud: logika doświadczenia. Spekulacje marańskie to próba wydobycia z pism Sigmunda Freuda filozoficznej koncepcji człowieczeństwa. W siedmiu kolejnych studiach autor szczegółowo analizuje wybrane prace założyciela psychoanalizy, nierzadko koncentrując się na płodnych sprzecznościach, w które teksty te obfitują. W swoich analizach przywołuje na pomoc późniejszych teoretyków psychoanalizy, a także myślicieli nawiązujących do żydowskiej tradycji mesjańskiej, takich jak Gershom Scholem, Walter Benjamin i Jacques Derrida.

ADAM LIPSZYC (ur. 1975) – eseista i tłumacz, pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, uczy w Szkole Nauk Społecznych, w Collegium Civitas oraz na Uniwersytecie Muri im. Franza Kafki. Autor książek "Międzyludzie. Koncepcja podmiotowości w pismach Harolda Blooma" (Kraków, 2005), "Ślad judaizmu w filozofii XX wieku" (Warszawa, 2009), "Rewizja procesu Józefiny K. i inne lektury od zera" (Warszawa, 2011) i "Sprawiedliwość na końcu języka. Czytanie Waltera Benjamina" (Kraków, 2012), "Czas wiersza. Paul Celan i teologie literackie" (Kraków, 2015), "Czerwone listy. Eseje frankistowskie o literaturze polskiej" (Kraków, 2018), "Freud: logika doświadczenia. Spekulacje marańskie" (Warszawa, 2019). Tłumacz eseistyki Gershoma Scholema i Waltera Benjamina. Laureat nagrody Literatury na Świecie im. Andrzeja Siemka, nagrody Allianz Kulturstiftung i Nagrody Literackiej Gdynia.

EWA MODZELEWSKA-KOSSOWSKA - psychoanalityczka, członkini Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego. Prowadzi praktykę kliniczną w Warszawie.

KUBA MIKURDA (ur. 1981) - psycholog, reżyser, wykładowca w Szkole Filmowej w Łodzi. Pracował jako krytyk filmowy, dziennikarz i wydawca (m.in. Canal+, Ha!art, Krytyka Polityczna). Opublikował m.in. „Nie-całość. Žižek, Dolar, Zupančič” (2015), zredagował m.in. „Wunderkamera. Kino Terry’ego Gilliama” (2011) i „Boro, l’ile d’amour. The Films of Walerian Borowczyk” (2015, wspólnie z Kamilą Kuc i Michałem Oleszczykiem). W 2018 roku zrealizował swój debiut filmowy - pełnometrażowy dokument „Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka”, nagrodzony Nosem Chopina dla najlepszego dokumentu o muzyce i sztuce na 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.

We współpracy z Uniwersytet Muri im. Franza Kafki
Partnerzy: Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich PAN,


12.06.2019 /śr./, 18.00
Austriackie Forum Kultury

ul. Próżna 7/9, Warszawa
Po polsku
Wstęp wolny

 

12.06.2019 18:00 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa
Wstęp wolny / po polsku