Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Nagroda Międzykulturowa 2023

Austriackie Federalne Ministerstwo Europy i Spraw Międzynarodowych organizuje od 2014 roku konkurs o Nagrodę Międzykulturową.
Intercultural Achievement Award (IAA) jest kluczowym projektem wspierającym dialog międzykulturowy. Już po raz dziesiąty Nagroda przyznawana jest za innowacyjne i skuteczne w swym oddziaływaniu projekty realizowane na świecie i w Austrii. Konkurs o Nagrodę Międzykulturową otwarty jest dla wszystkich, którzy we współistnieniu międzykulturowym widzą szansę na rozwój społeczny i którzy z tej szansy chcą skorzystać. Docenione zostaną te osoby i organizacje, które znajdują nowe drogi w dialogu międzykulturowym, które, dzięki aktywności w tym obszarze, skutecznie poradziły sobie z konkretnym wyzwaniem, dla których ważny jest zrównoważony rozwój, które skutecznie wykorzystują nowe technologie a także te, które wspierają dialog kultur i religii przez swoją obecność w mediach.

W poprzednich edycjach konkursu nagroda trzy razy trafiła do Polski. W roku 2020 otrzymało ją IMI Radio w katergorii MEDIA. W 2017 roku, w tej samej kategorii nagrodzona została inicjatywa Chlebem i Solą za projekt portalu informacyjnego www.uchodzcy.info a w roku 2015 fundacja Humanity in Action Polska została nagrodzona w kategorii NAJLEPSZY AKTUALNY PROJEKT za „Kongres Strefa Inter@kcji”.

Nagroda Międzykulturowa przyznana zostanie za projekty w czterech kategoriach, które realizowane są przez organizacje lub przez osoby prywatne w następujących dziedzinach: media/dziennikarstwo, sztuka/kultura, młodzież, prawa człowieka i edukacja obywatelska. Do konkursu zgłaszać można projekty, które znajdują się w fazie realizacji lub które zostały zakończone oraz takie, ktore zgłoszone zostały w latach poprzednich i nie otrzymały Nagrody.

Kto może ubiegać się o Nagrodę Międzykulturową? Do konkursu zaproszone są organizacje non-profit (w tym organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, fundacje, społeczne organizacje edukacyjne, organizacje religijne), organizacje sektora prywatnego, osoby prywatne i spółki cywilne.  Wyłączone są z niego organizacje rządowe, instytucje naukowe i badawcze oraz instytucje międzynarodowe.

Kategorie, w których przyznawana jest Nagroda Międzykulturowa:
• Kategoria Zrównoważony rozwój i środowisko: “Najlepszy aktualny projekt”
• Kategoria Technologie: “Najlepsze wykorzystanie technologii w projekcie międzykulturowym”
• Kategoria Aktualne wydarzenie: “Najlepszy projekt poświęcony konkretnemu aktualnemu wydarzeniu”
• Kategoria Innowacje: “Innowacyjny projekt międzykulturowy”
• Kategoria Media: “Najlepsza publikacja w mediach promująca porozumienie  interkulturowe”

Formularze zgłoszeniowe do każdej kategorii (w języku angielskim) znaleźć można na stronie Ministerstwa w menu Call for Applications (po lewej stronie).

Dla każdej kategorii sformułowano osobne kryteria wyboru. W każdej kategorii przyznawana jest jedna nagroda w wys. od 10.000 do 6.000 Euro.
Termin składania aplikacji: 15. marca 2023 drogą mailową na adres: dialog@bmeia.gv.at.

Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie: www.intercultural-achievement.com
 

01.02 - 15.03.2023