Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Wykład dr. hab. Michała Skopa z cyklu
„Austriaczki w społeczeństwie, kulturze i nauce. Silna słaba płeć” 
Therese Krones – artystka i subretka sceny wiedeńskiej
Organizator: Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Partner: Uniwersytet Śląski
Obraz: Aktorka Therese Krones, olej na płótnie, 1824; autor Ferdinand Georg Waldmüller (1793–1865)


Wykład, któremu towarzyszy prezentacja multimedialna, stanowi próbę spojrzenia na wybrane stacje życia zawodowego i prywatnego Therese Krones (1801–1830), austriackiej artystki i subretki, związanej z wiedeńskim Leopoldstätter Theater. Już w wieku pięciu lat debiutowała na scenie wraz z bratem, zaś w wieku osiemnastu lat opuściła dom rodzinny i związana była z teatrami w Ołomuńcu, Brnie, Bratysławie, Eisenstadt, Sopron, Lublanie, Zagrzebiu, Timișoarze i Grazu, aby jesienią 1821 roku powrócić do Wiednia. Sportretowana przez słynnego grafika Moritza von Schwinda znana jest dzisiejszemu odbiorcy z litografii Josefa Kiehubera, który przedstawił ją w kostiumie ze sztuki Ferdinanda Raimunda Das Mädchen aus der Feenwelt oder Der Bauer als Millionär (1826). Swoją aparycją oczarowała między innymi dramatopisarza Franza Grillparzera, który pisał o niej w pamiętnikach. Wydarzenia z życia aktorki, związek z hrabią Sewerynem von Jaroszinskim, straconym na szubienicy za zabójstwo Johannesa Konrada Blanka, stanowiło fabułę wielu powieści, sztuk teatralnych i filmów. 

Michał Franciszek Skop, dr hab, profesor UŚ w Instytucie Literaturoznawstwa Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zainteresowania badawcze: literatura regionalna, literatura i kultura Górnego Śląska, prasa górnośląska, literatura niemieckojęzyczna XIX i XX wieku. Autor publikacji poświęconych twórczości m.in. Josepha von Eichendorffa, Gerharta Hauptmanna, Augusta Scholtisa, Hansa Marchwitza, Horsta Bienka, Bertolta Brechta, Eberharda Hilschera, Christy Wolf, Heinricha Bölla, a także austriackich kobiet jak Ingeborg Bachmann, Hedy Lamarr, Therese Krones.

Wydarzenie odbywa się w ramach programu „Kalliope Austria” Sekcji Kulturalnej Federalnego Ministerstwa Spraw Europejskich i Międzynarodowych Austrii.


12.10.2022 (śr.), 17:00
Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9, Warszawa
Po polsku
Wstęp wolny





 

12.10.2022 17:00 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa
Po polsku / wstęp wolny