08.03.2011 (wt.)
godz. 17.00
oraz
22.03.2011 (wt.)
godz. 17.00
austriackie forum kultury
ul. Próżna 8
Warszawa
Konieczne zapisy: rafalgrzenia@gmail.com
Cykl warsztatów, podczas których literaturę austriacką będziemy zestawiać z tekstami filozoficznymi, krytycznoliterackimi i antropologicznymi, podążać tropami problemów aktualnych tutaj i teraz.
08.03. – Kafka 2.0 i trud interpretacji – na początek Franz Kafka. Czy jeszcze można znaleźć w jego czytaniu coś osobliwego, prywatnego i niezależnie zrozumianego? Jak bohater kafkowski sprawuje się w naszych czasach? Za bazę posłużą nam opowiadania: „Przemiana” i „Głodomór” (prosimy o lekturę!), które spróbujemy odczytać najpierw niesztampowo, a potem niepodlegle. Chętnym rekomendujemy „Wokół Kafki” Maurice Blanchota.
22.03. – Kubin "po tamtej stronie" – w drugiej odsłonie warsztatów: o walce wyobraźni z myśleniem, czyli Alfred Kubin i „Po tamtej stronie” (prosimy
o lekturę!). Jedyne dzieło literackie świetnego grafika. Fantastyczna i wizyjna wyprawa do tajemniczego Państwa Snu Patery postawi nam przede wszystkim kilka pytań dotyczących sensów i sposobów doświadczania świata. Czym właściwie jest Państwo Snu? Podpowiedzą: Schopenhauer oraz Walter Pater (fragmenty na zajęciach).
MAŁGORZATA KORONKIEWICZ – doktorantka Instytutu Filozofii UW, studentka V roku germanistyki UW, autorka przekładów wierszy i tekstów krytyczno-literackich
w czasopismach „Lampa" i „FA-art".
RAFAŁ GRZENIA – polonista, krytyk związany z czasopismami „Lampa”
i „Panoptikum”, edukator, twórca niezależnych projektów edukacyjnych (dziennikarskich, warsztatów twórczego pisania i literackich).