Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

W cyklu Fundacji Tygodnika Powszechnego „Lekcje czytania”:
Wojciech Bonowicz o twórczość Martina Pollacka ze szczególnym uwzględnieniem zbioru reportaży „Topografia pamięci” w przekładzie Karoliny Niedenthal
Organizatorzy: Fundacja Tygodnika Powszechnego, Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Tygodnik Powszechny

„Topografia pamięci” zajmuje szczególne miejsce w twórczości Martina Pollacka. To zbiór reportaży pisanych na przestrzeni ośmiu lat (najwcześniejszy pochodzi z 2008 r., najpóźniejsze – z 2016 r.). W innych książkach Pollack prezentuje zazwyczaj pojedyncze historie, w tej natomiast daje nam wiele różnych opowieści, które łączy ze sobą obsesyjnie powracający u niego wątek traum wywołanych przetaczającymi się przez europejski kontynent konfliktami zbrojnymi. Okazuje się, że w różnych miejscach Europy Wschodniej żyją ludzie, którzy wciąż boją się przeszłości, wciąż nie potrafią o niej mówić. Pollack kreśli szlak biegnący wskroś istniejących granic, którego poszczególne stacje to wciąż niezabliźnione – choć skrzętnie ukrywane – rany pozostawione przez wojnę. Jego tematem jest bolesna przeszłość, nierozliczone czyny i nieprzepracowane doświadczenia. Jego przeciwnikami – wszyscy ci, którzy glajchszaltują historię, czyniąc z niej spójną i jednoznaczną narrację. Celem zaś – przebudzenie i pielęgnowanie pamięci, bo tylko ona może nas ochronić przed powtórną katastrofą.


28.10.2021 (czw.), 12:00
ON-LINE
https://www.facebook.com/LekcjeCzytania
Wstęp wolny
Po polsku
    28.10.2021 12:00 ON-LINE / Facebook

Wstęp wolny / po polsku