Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Koncerty
Between worlds / Viktor-Ullman-Projekt
Organizatorami wydarzenia są: Biblioteka Miejska w Czeskim Cieszynie, NOEMI Arts&Media, Miasto Cieszyn, Powiat Cieszyński, Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Z przyjemnością będziemy gościć w Warszawie wybitną austriacką sopranistkę Shirę Karmon i renomowaną pianistkę Marię Garzon, które zaprezentują na żywo wyjątkowy „Liederabend” - program pełen różnorodnych stylów i języków, odzwierciedlający ich odmienne pochodzenie. W programie usłyszymy utwory Austriaka Hugo Wolfa, urodzonego na Śląsku austriackiego kompozytora Viktora Ullmanna, hiszpańskich kompozytorów Turiny i De Falli oraz Anglika Benjamina Brittena.

W Cieszynie Shira Karmon i Maria Garzon wystąpią na Uroczystościach Ullmanowskich 2022. 77 lat temu wyzwolono obóz zagłady w Auschwitz. Niestety nie doczekał tego Viktor Ullmann, austriacki kompozytor, dyrygent i pianista, który został zgładzony przez zagazowanie 18.10.1944 r. Shira Karmon i pianistka Maria Garzon przywołują Ullmanna. W 1942 r. Ullmann został deportowany do obozu koncentracyjnego w Theresienstadt, gdzie, wciąż wierząc w to, co pozytywne w ludziach, dbał o bogate życie muzyczne mimo głodu i wielkich problemów z radzeniem sobie z obozowym życiem w Theresienstadt i napisał tam znaczną liczbę swoich utworów. Pisał: „Należy tylko podkreślić, że Terezin zachęcił mnie, a nie zahamował w mojej pracy muzycznej, że nie siedzieliśmy płacząc nad rzekami Babilonu i że nasza potrzeba kultury była adekwatna do naszej woli życia”.

Maria Garzon zainicjowała również realizację filmu dokumentalnego z udziałem dwóch współczesnych świadków, którzy znali Ullmanna osobiście. Edith Krauss, jedna ze współczesnych świadkiń, dokonała prawykonania kilku jego kompozycji w Theresienstadt. Czwartą sonatę fortepianową zadedykował Alice Herz Sommer, drugiej ze współczesnych świadkiń. Film zdobył pierwszą nagrodę oraz nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Salonikach.

Viktor-Ullman-Projekt ma na celu przywrócenie jego muzyki do życia. Obejmie on prezentację na żywo składającą się z krótkiego wprowadzenia, projekcji filmu dokumentalnego oraz wykonania jego kompozycji wraz z Shirą Karmon i Marią Garzon.


20.04.2022 (śr.), 19:00
Austriackie Forum Kultury  
Ul. Próźna 7/9
Warszawa

21.04.2022 (czw.), 18:00
Dom Narodowy
Rynek 12, Cieszyn

Więcej informacji: http://www.viktor-ullmann-festival.cz/pl/hompage/

 



 

 

 

 

 

20.04 - 21.04.2022
Warszawa, Cieszyn