Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Szanowni Państwo, drodzy przyjaciele Austriackiego Forum Kultury w Warszawie!

Nowy rok 2020 witamy z wielką radością, to przecież 55. rocznica założenia Austriackiego Forum Kultury przy ulicy Próżnej – prawdziwy powód do świętowania! Ponadto obejmiemy w tym roku prezydencję EUNIC Cluster Warszawa, co da nam sposobność umacniania współpracy instytutów kultury państw Unii Europejskiej w stolicy Polski i wyznaczania określonych merytorycznych priorytetów. W marcu tematem konferencji współorganizowanej przez warszawski EUNIC będzie równouprawnienie płci. W październiku interdyscyplinarne podejście, już od pewnego czasu konsekwentnie promowane przez Austriackie Forum Kultury w programie CREATIVE AUSTRIANS, znajdzie wyraz w organizowanej w ramach EUNIC-u prestiżowej międzynarodowej konferencji na temat „Social Design for Sustainable Cities”.

Już w ciągu najbliższych dwóch miesięcy na nowej wystawie ponownie podejmiemy temat „Arts & Science”. Dialog wiedeńskiego kolektywu „Total Refusal – Digital Disarmament” z polskim artystą multimedialnym Piotrem Kopikiem – prowadzony na styku między sztuką, nauką i technologią – dotyczy istoty i wykorzystywania wirtualnych rzeczywistości, a także roli, jaką w tym odgrywamy.

Szczególny punkt ciężkości w obecnym programie spoczywa na literaturze – twórczość Petera Handkego, austriackiego laureata ubiegłorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, zaprezentujemy aż trzykrotnie: w ramach cyklu imprez „Austria – laboratorium krytyczne” w Forum Kultury, w czytaniu performatywnym w warszawskim Teatrze Ateneum oraz na warsztacie literackim w Krakowie. Na pozo-
stałych warsztatach omawiane będą utwory Daniela Kehlmanna, Hanny Sukare, Christopha Ransmayra i Barbary Frischmuth. A w naszym popularnym cyklu „Literatura i psychoanaliza” dwa wieczory będą poświęcone Franzowi Kafce.

Szczególnie chciałbym polecić Państwu nader interesującą wystawę „Ludwig Wittgenstein: Odyseja Traktatu”, którą po prezentacji w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie będzie można oglądać w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie.

Razem z całym zespołem Austriackiego Forum Kultury w Warszawie życzę Państwu wielu inspiracji płynących z naszego programu otwierającego nowy rok 2020!


Z serdecznymi pozdrowieniami

Rupert Weinmann

31.12.2019 - 15.03.2020 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa