Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt
30.09.2021

Nagroda im. Szymona Wiesenthala

Narodowy Fundusz Republiki Austrii na Rzecz Ofiar Narodowego Socjalizmu przy parlamencie austriackim ogłasza w roku 2021 pierwszą edycję Konkursu o Nagrodę im. Szymona Wiesenthala. Nagroda ma upamiętnić architekta, publicystę i pisarza, które przez całe życie niezmordowanie walczył z obojętnością wobec zbrodni narodowego socjalizmu. 

Nagroda im. Szymona Wiesenthala ma inspirować osoby indywidualne i organizacje, by podążały jego śladem. Nagroda przyznawana będzie corocznie w postaci trzech osobnych nagród osobom i grupom jako wyróżnienie za szczególne zaangażowanie obywatelskie w przeciwdziałanie antysemityzmowi i/lub za działanie na rzecz rzetelnego informowania o Holocauście.
Nagroda dotowana jest łączną sumą 30.000 Euro i przyznawana jest w dwóch kategoriach:
▪ zaangażowanie obywatelskie w przeciwdziałanie antysemityzmowi (7.500 Euro)
▪ zaangażowanie obywatelskie na rzecz rzetelnego informowania o Holocauście (7.500 Euro).
Ponadto przyznana zostanie nagroda główna w wysokości 15.000 Euro za szczególne zaangażowanie w jedno lub oba powyższe obszary działania. 

Kryteria przyznania nagrody:
▪ aktywne uczestnictwo w projekcie obywatelskim przeciwdziałającym antysemityzmowi;
▪ aktywne, krytyczne, intelektualne mierzenie się z antysemityzmem;
▪ szczególne zaangażowanie w upowszechnianie rzetelnej wiedzy o Holocauście i jego skutkach;
▪ zaangażowanie w akcje przeciwdziałające antysemityzmowi.  

Celem pracy potencjalnych laureatek i laureatów winno być aktywne upowszechnianie rzetelnej wiedzy o Holocauście, pogłębianie rozumienia w społeczeństwie mechanizmów i skutków antysemityzmu oraz wzmacnianie świadamości zagrożeń, jakie współcześnie niesie ze sobą antysemityzm. 

Jury
Jury Nagrody im. Szymona Wiesenthala składa się z osobistości życia publicznego i kulturalnego z Austrii i spoza jej granic. Zasiadają w nim także osoby ze świata nauki z dziedziny historii najnowszej oraz jej pokrewnych, jak również Przewodniczący Izraelickiej Współnoty Religinej w Austrii oraz przedstawiciel/ka rodziny Szymona Wiesenthala. 

Aplikacje
W konkursie wziąć mogą udział osoby indywidualne i/lub grupy oraz inicjatywy z Austrii i spoza Austrii, które mogą zgłaszać się same lub mogą zostać zgłoszone przez inne osoby. 
Proces zgłoszenia do konkursu polega na wypełnieniu kolejnych rubryk w kilkustopniowym formularzu zgłoszeniowym, na końcu którego znajdują się informacje o potrzebnych dokumentach. Dlatego już teraz zachęcamy do odwiedzenia strony www.wiesenthalpreis.at i sprawdzenia, jakie konkretnie dokumenty konieczne są w danym wypadku do skutecznej aplikacji. Zachęcamy też do wcześniejszego przesłania zgłoszenia drogą elektroniczną, bowiem do konkursu zakwalifikowane zostaną tylko te, które skutecznie zostały przesłane najpóźniej do dn. 30.09.2021 r.

Po tym terminie w ciągu czterech tygodni jury rozpatrzy zgłoszenia i zaproponuje Narodowemu Funduszowi Republiki Austrii na Rzecz Ofiar Narodowego Socjalizmu laureatki i lauretów. Kapituła, na podstawie propozycji ze strony jury, podejmie ostateczną decyzję o zwycięskich projektach, których autorki i autorzy uhonorowani zostaną na uroczystości w austriackim parlamencie. 

Szczegółowe informacje na temat Nagrody, warunki uczestnictwa oraz formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie: www.wiesenthalpreis.at