▪ aktywne uczestnictwo w projekcie obywatelskim przeciwdziałającym antysemityzmowi;
▪ aktywne, krytyczne, intelektualne mierzenie się z antysemityzmem;
▪ szczególne zaangażowanie w upowszechnianie rzetelnej wiedzy o Holocauście i jego skutkach;
▪ zaangażowanie w akcje przeciwdziałające antysemityzmowi.
Jury Nagrody im. Szymona Wiesenthala składa się z osobistości życia publicznego i kulturalnego z Austrii i spoza jej granic. Zasiadają w nim także osoby ze świata nauki z dziedziny historii najnowszej oraz jej pokrewnych, jak również Przewodniczący Izraelickiej Współnoty Religinej w Austrii oraz przedstawiciel/ka rodziny Szymona Wiesenthala.
Aplikacje
W konkursie wziąć mogą udział osoby indywidualne i/lub grupy oraz inicjatywy z Austrii i spoza Austrii, które mogą zgłaszać się same lub mogą zostać zgłoszone przez inne osoby.
Proces zgłoszenia do konkursu polega na wypełnieniu kolejnych rubryk w kilkustopniowym formularzu zgłoszeniowym, na końcu którego znajdują się informacje o potrzebnych dokumentach. Dlatego już teraz zachęcamy do odwiedzenia strony
www.wiesenthalpreis.at i sprawdzenia, jakie konkretnie dokumenty konieczne są w danym wypadku do skutecznej aplikacji. Zachęcamy też do wcześniejszego przesłania zgłoszenia drogą elektroniczną, bowiem do konkursu zakwalifikowane zostaną tylko te, które skutecznie zostały przesłane najpóźniej do dn.
30.09.2021 r.Po tym terminie w ciągu czterech tygodni jury rozpatrzy zgłoszenia i zaproponuje Narodowemu Funduszowi Republiki Austrii na Rzecz Ofiar Narodowego Socjalizmu laureatki i lauretów. Kapituła, na podstawie propozycji ze strony jury, podejmie ostateczną decyzję o zwycięskich projektach, których autorki i autorzy uhonorowani zostaną na uroczystości w austriackim parlamencie.
Szczegółowe informacje na temat Nagrody, warunki uczestnictwa oraz formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie:
www.wiesenthalpreis.at