Teatr Współczesny
Wały Chrobrego 3
Szczecin
Wstęp na spektakle za biletami, na inne imprezy wstęp wolny
Dni teatru i dramatu austriackiego to łącznie 3 tygodnie spotkań ze współczesną dramaturgią austriacką przejawiającą się w różnych, interesujących formach. Współczesne austriackie teksty dramatyczne charakteryzują się pewnym rysem bezkompromisowego, czasem drastycznego spojrzenia na rzeczywistość, co właśnie ceni sobie publiczność. Projekt jest odpowiedzią na rosnące od lat zainteresowanie dramatem austriackim w Polsce. Nie jest to jednak wyłącznie przegląd realizowanych w Polsce i w Austrii współczesnych sztuk austriackich, to przede wszystkim próba wprowadzenia do obiegu życia teatralnego w Polsce nowych, nieznanych dotąd u nas, natomiast cenionych w Austrii nazwisk, takich jak: Volker Schmidt, Klaus Händl, Gert Jonke, Ewald Palmetshofer. Wiele z prezentowanych dramatów zostanie przedstawiona po raz pierwszy w języku polskim. W bogatym programie projektu znajdą się oprócz polskich i austriackich spektakli teatralnych, czytania najnowszych dramatów austriackich, słuchowiska oraz dyskusje panelowe z udziałem autorów i tłumaczy sztuk. Jest to projekt, w którego realizację włączyło się wiele instytucji, które podobnie jak Teatr Współczesny dostrzegają znaczenie, jakie ma ten projekt dla kultury w Szczecinie i w Polsce. Być może projekt ten staje się początkiem dobrej tradycji spotkań z teatrem innych obszarów kulturowych, czego sobie i widzom bardzo życzymy.
www.wspolczesny.szczecin.pl
Dni teatru i dramatu austriackiego w Szczecinie
Pierwsza sesja:
21.11. 2008 - piątek
godz. 14.00 - dyskusja panelowa na rozpoczęcie projektu – prowadzenie dr hab. prof. US Piotr Michałowski.
W dyskusji udział wezmą: redaktor naczelna Szczecińskiego Dwumiesięcznika Kulturalnego „Pogranicza” prof. Inga Iwasiów, tłumacze sztuk austriackich: prof. Małgorzata Sugiera, dr Mateusz Borowski, Jacek Buras i Jan Niedziela, autor sztuki „Dunkel lockende Welt” Klaus Händl, reżyser spektaklu „Amatorki” - Emilia Sadowska, Dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu – Joanna Nowak; reżyser i Dyrektor Artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie – Anna Augustynowicz (Klub XIII Muz – sala kominkowa)
godz. 21.00 - rozpoczęcie projektu – specjalny pokaz, spektakl zamknięty: „Moja wątroba jest bez sensu albo zagłada ludu” Wernera Schwaba w reż. Anny Augustynowicz (Duża Scena TW)
22.11.2008 – sobota
godz. 16.00 – wykład z prezentacją multimedialną „O polityczności (dramatu) Jelinek” prof. Małgorzata Sugiera, dr Mateusz Borowski (Klub XIII Muz – sala kominkowa)
godz. 19.00 – „Amatorki” Elfriede Jelinek w reż. Emilii Sadowskiej - spektakl w wykonaniu Teatru Polskiego z Poznania (Duża Scena TW)
godz. 19.00 – „Czarujący korowód” Wernera Schwaba w reż. Justyny Celedy (Teatr Mały) – impreza towarzysząca
23.11. 2008 - niedziela
godz. 17.00 – pożegnanie z tytułem „Czarujący korowód” Wernera Schwaba w reż. Justyny Celedy (Teatr Mały)
godz. 19.00 - 2 czytania: „Rowerzyści” Volkera Schmidta i „Hamlet umarł. Nawet siły ciążenia” Ewalda Palmetshofera (Malarnia)
24.11.2008 – poniedziałek
godz.19.00 - „Dunkel lockende Welt” Klausa Händla w reż. Elizabeth Gabriel – spektakl w wykonaniu Tiroler Landestheater z Innsbrucku (Duża Scena TW)
Druga sesja:
28.11.2008. – piątek
godz. 18.00 – słuchowisko: Ilse Aichinger „Knöpfe”(NDR 1962 59’) – Stowarzyszenie Twórców i Producentów Sztuki w Teatrze Małym
godz. 20.00 – premiera spektaklu „Lovebutik” Petera Turiniego w reż. Pawła Niczewskiego (Teatr Krypta)
29.11.2008. – sobota
godz. 18.00 – spektakl „Lovebutik” Petera Turiniego w reż. Pawła Niczewskiego (Teatr Krypta) – impreza towarzysząca
godz. 19.00 - słuchowisko: 2 część słuchowiska (Teatr Mały)
godz. 19.00 – „Moja wątroba jest bez sensu albo zagłada ludu” Wernera Schwaba w reż. Anny Augustynowicz (Duża Scena TW) – impreza towarzysząca
30.11.2008 – niedziela
godz. 17.00 - „Moja wątroba jest bez sensu albo zagłada ludu” Wernera Schwaba w reż. Anny Augustynowicz (Duża Scena TW)
godz. 18.00 – spektakl „Lovebutik” Petera Turiniego w reż. Pawła Niczewskiego (Teatr Krypta) – impreza towarzysząca
godz. 19.00 – 2 czytania: „Insektarium” Gerta Jonkego oraz monodram „Pan Karol” Helmuta Qualtingera i Carla Merza (Malarnia)
Trzecia sesja:
05.12. 2008 - piątek
godz. 19.00 – „Zatopiona katedra” Gerta Jonkego w reż. Anny Augustynowicz w koprodukcji z PWST w Krakowie (Duża Scena TW)
06.12. 2008 - sobota
godz. 17.00 –„Zatopiona katedra” Gerta Jonkego w reż. Anny Augustynowicz w koprodukcji z PWST w Krakowie (Duża Scena TW)
Po spektaklu dyskusja panelowa z udziałem: autor sztuk „Zatopiona katedra” i „Insektarium” - Gert Jonke, reżyser i Dyrektor Artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie – Anna Augustynowicz, Dyrektor Naczelny Teatru Współczesnego w Szczecinie – Zenon Butkiewicz; podsumowanie Dni teatru i dramaturgii austriackiej w Szczecinie.