17 + 18.05.2011 (wt. + śr.)
austriackie forum kultury
ul. Próżna 8
Warszawa
Wstęp wolny
17.05., godz. 16.30 - Spotkanie wokół książki Niebo w kałużach Anatola Gotfryda z udziałem autora oraz Katarzyny Weintraub.
Jak tysiące Polaków, Anatol Gotfryd doświadcza losu wygnańca: w 1939 roku wiejską sielankę galicyjskiego świata przerywa wkroczenie Armii Czerwonej, a dwa lata później - niemiecka okupacja. Po wojnie próbuje stanąć na nogi w socjalistycznej Polsce. Jednak już wkrótce odczuwa rosnący nacisk komunistycznej władzy i ponownie ucieka, tym razem do Berlina Zachodniego. Wbrew obawom spodobały mu się i Niemcy i mieszkańcy tego podzielonego między cztery mocarstwa miasta, w którym wkrótce poznaje całą awangardę: od Baselitza i Lüpertza po Güntera Grassa, Petera Steina i George´a Tabori. Jego poetycka opowieść to relacja z życia pełnego przygód, wbrew wszystkiemu pozostającego zawsze pod dobrą gwiazdą.
18.05., godz. 19.00 – Spotkanie wokół książki Z ciemności. O twórczość Juliana Stryjkowskiego autorstwa Ireneusza Piekarskiego
Julian Stryjkowski (1905 – 1996) był jednym z najważniejszych powojennych pisarzy żydowskich tworzących w języku polskim. Krytyk, kronikarz i piewca tradycyjnego świata żydowskiego Galicji, stworzył m. in. wybitny cykl powieściowy Głosy z ciemności, Austeria, Sen Azrila, Echo, w którym nie wahał się stawiać doniosłych pytań o sens wiary religijnej, los narodu żydowskiego i powinności moralne człowieka. O jego literackiej spuściźnie rozmawiać będą Ireneusz Piekarski, badacz twórczości pisarza i autor oraz Piotr Paziński, redaktor naczelny „Midrasza”.