godz. 18.00
austriackie forum kultury
ul. Próżna 8
Warszawa
Wstęp wolny
Rainer Maria Rilke
Druga strona natury. Eseje, listy i pisma o sztuce
Przekład, wybór tekstów i komentarze: Tomasz Ososiński
(Wyd. Sic!, 2010)
oraz
Marie von Thurn und Taxis
Wspomnienie o Rainerze Marii Rilkem
Przeklad: Dariusz Guzik
(Wyd. Sic!, 2010)
O Rilkem z prof. Barbarą Surowską i Tomaszem Ososińskim rozmawiać będzie
Adam Wiedemann
czwartek, 10.03.2011, godz. 18.00
austriackie forum kultury, Próżna 8, Warszawa, wstęp wolny
Druga strona natury. Eseje, listy i pisma o sztuce
Tom zawiera krótkie teksty prozatorskie Rilkego, w większości nie tłumaczone dotychczas na język polski, pochodzące z lat 1898-1924. Są wśród nich artykuły publikowane przez Rilkego w prasie, eseje, prozy poetyckie, listy i fragmenty dzienników. Jest więc m.in. słynny esej o lalkach, dwa niezwykle interesujące młodzieńcze cykle próz: Notatki o melodii rzeczy oraz Interieurs, za życia nie publikowane przez autora, wybrane listy do Klary Rilke oraz dwa listy do polskiego tłumacza poety, Witolda Hulewicza, ponadto zaś wiele drobnych fragmentów z późniejszych i nieudostępnionych jak dotąd czytelnikom
w całości dzienników Rilkego (znajdujących się cały czas w rękach prywatnych), które autor rozpowszechniał nieraz w kręgu przyjaciół.
Wspomnienie o Rainerze Marii Rilkem
Po śmierci Rainera Marii Rilkego, „niezrównanego poety i drogiego, wiernego przyjaciela”, księżna Marie von Thurn und Taxis pragnęła utrwalić na papierze swe wspomnienia, „wspomnienia tak drogie memu sercu i być może również tym,
którzy znali i darzyli uczuciem tego nieodżałowanego, przedwcześnie zmarłego człowieka”. Tak oto narodziła się niniejsza książka, opublikowana po raz pierwszy w roku 1932.
Rainer Maria Rilke (1875–1926) – poeta austriacki urodzony w Pradze, piszący po niemiecku, autor licznych zbiorów wierszy, m.in. Księgi godzin, Księgi obrazów, Elegii duinejskich, Sonetów do Orfeusza, dzieł prozatorskich – wśród nich powieści Pamiętniki Malte Lauridsa Brigge – oraz dziennika i licznych listów.
Księżna Marie von Thurn und Taxis, z domu Hohenlohe-Waldenburg-Schillingsfürst (1855-1934), pani na Duino i Lautschin, spokrewniona z najwyższą arystokracją Europy. Protektorka wielu artystów, sama pisała powieści i wiersze, nie brakowało jej talentu do muzyki i malarstwa. W swych zamkach i posiadłościach gościła liczne grono luminarzy swej epoki.
http://www.rilke.de
http://www.wydawnictwo-sic.com.pl