godz. 20.00
austriackie forum kultury
ul. Próżna 8
Warszawa
Wstęp wolny
(po polsku)
Wielki badacz mistyki żydowskiej Gershom Scholem zauważa, że spośród trzech podstawowych pojęć żydowskiej teologii — stworzenia, objawienia, zbawienia — kategoria stworzenia wydaje się dziś najbardziej archaiczna i najmniej zrozumiała. Jak jednak wskazuje Scholem, choć bywa ona przyczyną olbrzymich intelektualnych trudności, z którymi mocowali się klasyczni mistrzowie zarówno żydowskiej filozofii (Majmonides), jak i mistyki (Izaak Luria), w pojęciu tym nadal drzemie szczególna żywotność. Wydają się to także potwierdzać rozmaite koncepcje XX-wiecznej filozofii żydowskiej — od tych najbardziej ortodoksyjnych po te najbardziej oddalone od religii żydowskiej, w których pojęcie stworzenia odgrywa kluczową rolę. Świadczy ono bowiem o niepełnej, a czasem upadłej naturze naszego świata, która nakłada na nas etyczny obowiązek mesjańskich działań.
ADAM LIPSZYC – filozof, eseista i tłumacz. Pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, uczy w Collegium Civitas. Zajmuje się głównie XX-wieczną filozofią żydowską, filozoficznymi konsekwencjami psychoanalizy i myślą Waltera Benjamina.
PIOTR PAZIŃSKI – z wykształcenia filozof i literaturoznawca. Od 2000 roku redaktor naczelny społeczno-kulturalnego miesięcznika „Midrasz. Niegdyś dziennikarz „Gazety Wyborczej”, współpracuje z różnymi pismami i wydawnictwami, tłumaczy, redaguje i pisze. W 2005 roku opublikował książkę „Labirynt i drzewo”, poświęconą „Ulissesowi” Jamesa Joyce’a, a będącą tekstem jego doktoratu obronionego w IBL PAN, a w 2008 roku – „Dublin z Ulissesem”, literacki przewodnik śladami bohaterów Joyce’a.