Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

 

Wystawa:
Transpozycja: Kuratorski Narratyw


Wystawa powstała przede wszystkim z myślą o samej społeczności, by dać jej wgląd we własną historię, zaprosić do jej poszukiwania, otworzyć nowe perspektywy rozumienia siebie, dać narzędzia do odnajdywania własnych genealogii, a wreszcie – zaspokoić ciekawość, bo potrzeba docierania do własnych lokalnych dziejów jest wśród samych osób transpłciowych bardzo duża.

Transpozycja to głos i pamięć transpłciowej społeczności, zapisanej w osobistych historiach, artefaktach i obrazach. To przestrzeń, gdzie spotykają się osobiste wspomnienia, archiwalia i prace współczesne, tworząc narracje ukazujące przemiany w myśleniu, języku i sposobie mówienia o sobie samych przez osoby transpłciowe. Każda narracja staje się częścią większej, ciągle powstającej i narastającej opowieści. To także przestrzeń dla tego, co pomijane bądź łatwo zapominane – różnorodności trans opowieści, przemian języka i świadomości, które ewoluowały wraz z całą trans społecznością. 

Na wystawie można znaleźć prace osób transpłciowych, dialogujące z historycznymi materiałami, do jakich twórczynie dotarły w Archiwum Lambdy, Fundacji Trans-Fuzja, ale też prywatnych zbiorach. Archiwalne nagrania z konkursu Miss Trans sprzed lat przeniosą widzów do zupełnie innych czasów, które wciąż znajdują odzwierciedlenie we współczesności. Wybrane fragmenty wywiadów przeprowadzonych w ramach projektu skierują uwagę ku opowieściom bardzo indywidualnym i intymnym, a zarazem to z nich będzie można wyczytać fragmenty warszawskiej trans przeszłości.

Transpozycja to opowieść o życiu towarzysko-kulturalnym i aktywizmie, gdzie obok kluczowych wydarzeń jak powołanie Trans-Fuzji czy wybór Anny Grodzkiej do Sejmu, przeplatają się wspomnienia trans wieczorków, spotkań grup wsparcia, pierwszych wspólnych inicjatyw. To fragmenty, które umożliwiają publiczności stworzyć własne rozumienie transstorii, spotykające się z własnymi trans biografiami.

Kuratorka: Simona Kasprowicz (ona/jej) – osoba zajmująca się kuratorstwem, produkcją, twórczością artystyczną i aktywizmem na terenie Warszawy i Lublina. Zajmuje się pracą na rzecz inkluzywności, która przejawia się w realizacji działań z pogranicza feminizmu intersekcjonalnego i queeru. Współtworzy Fundację Camera Femina. Pracuje w Fundacji Trans-Fuzja.


5.12.2024 (czw.), godz. 18:00
Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
00-107 Warszawa
Po polsku
Wstęp wolny








 

05.12.2024 18:00 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa
Wstęp wolny