Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

26.08.2015 (śr.)
17:30
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9, Warszawa
Po polsku
Wstęp wolny

Prezentacja książki Adama Lipszyca „Czas wiersza. Paul Celan i teologie literackie”
z udziałem autora, Jakuba Ekiera i Piotra Matywieckiego

Lipszyc analizuje poezję Paula Celana w świetle pism Waltera Benjamina i Gershoma Scholema, a także Franza Kafki i Zygmunta Freuda, dowodząc przy tym, że w jego wierszach teologia żydowska przeżywa w osobliwej, widmowej postaci, którą autor określa mianem „teologii literackiej”. Zdaniem Lipszyca, miejsce po aktach transcendencji zajmują w wierszach Celana językowe akty pamięci, zwrócone często – choć nie zawsze – ku temu, co utracone w historycznej katastrofie.



26.08.2015 (śr.)
godz. 20.00
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9
Wstęp wolny

„Pięć kilo cukru” – czytanie performatywne sztuki Gura Korena (Izrael)

Reżyseria i opracowanie muzyczne: Paweł Paszta, przekład: Paloma Aksman, Dagmara Labok, Paulina Muciok, Emilia Szulc, Agnieszka Witkowska, Julita Wolska – pod opieką Agnieszki Olek
Występują: Alicja Dąbrowska, Mateusz Rusin, Michał Żerucha

„Pięć kilo cukru” to tragikomiczna opowieść łącząca pamięć o przeszłości z ironią współczesnego młodego człowieka. Opowiada historię współczesnego reżysera izraelskiego, którego odwiedza duch jego dziadka i prosi o interwencję. Chodzi o książkę ze wspomnieniami dotyczącymi wydarzeń z czasów II wojny światowej, którą niejaki Joad Ryba ma zamiar wkrótce opublikować, aby przywołać pamięć o swoim z kolei dziadku. Tak się składa, że dziadek głównego bohatera i dziadek Ryby obecnie siedzą razem w zaświatach, ale pewną historię opisaną w książce pamiętają zgoła inaczej. Główny bohater dostaje więc do wykonania misję – nakłonić Joada Rybę, by wprowadził w oddanym już do druku egzemplarzu pewną korektę…

26.08.2015