godz. 19.00
austriackie forum kultury
ul. Próżna 8
Warszawa
Wstęp wolny
(po polsku)
Temat tegorocznego Salonu Filozoficznego dotyczy kwestii twórczości artystycznej realizowanej w różnych dziedzinach sztuki. Jego gośćmi są artyści, którzy opowiadają, czym jest lub nie jest dla nich akt twórczy. Tym razem gościmy kompozytora i jednocześnie dyrektora Festiwalu Warszawska Jesień, Tadeusza Wieleckiego.
„Witold Lutosławski powtarzał, że kompozytor powinien komponować taką muzykę, jaką samemu chciałby usłyszeć. Ba, jaką muzykę chciałbym usłyszeć? Dla mnie to właśnie podstawowy problem, że tego się zrazu nie wie. Tworzyć, to powoływać do życia coś, co jeszcze nie istnieje. Skąd mam wiedzieć, jakie ma być to, czego jeszcze nie ma? W jaki sposób mogę dowiedzieć się, że to właśnie moja muzyka, skoro jeszcze jej nie słyszę? Cały wysiłek twórczy na tym właśnie polega, aby się tego dowiedzieć.” Tadeusz Wielecki
TADEUSZ WIELECKI, kompozytor i kontrabasista; ur. 5 lipca 1954, Warszawa. Studiował kompozycję u Włodzimierza Kotońskiego w AMFC w Warszawie. W 1986 otrzymał stypendium Witolda Lutosławskiego. W latach 1986-87 kontynuował studia kompozytorskie u Isanga Yuna w Berlinie Zachodnim i Klausa Hubera we Fryburgu Bryzgowijskim. Otrzymuje zamówienia kompozytorskie od takich zespołów i instytucji, jak Klangforum Wien, Hiroshima Symphony Orchestra, Międzynarodowe Wakacyjne Kursy Nowej Muzyki w Darmstadt i in. Od 1999 pełni funkcję dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.
Jest laureatem dorocznej Nagrody Związku Kompozytorów Polskich na rok 2008.