Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

20 maja
godz. 17.30
Austriackie Forum Kultury

Jan Doktór
Pracownik naukowy w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie, tłumacz, znawca dziejów Żydów polskich, zwłaszcza ruchów mesjańskich i chasydyzmu. W 1996 roku wydał kronikę życia Jakuba Franka, powstałą na początku XIX wieku na dworze jego córki w Offenbachu, pt. Rozmaite adnotacje, przypadki, czynności i anegdoty Pańskie, zaś w roku 1997 wszystkie zachowane zbiory nauk Franka pt. Księga słów Pańskich. Ezoteryczne wykłady Jakuba Franka. Opublikował rozprawy: Śladami mesjasza apostaty; W poszukiwaniu żydowskich kryptochrześcijan; Początki chasydyzmu polskiego.

Michał Galas
Adiunkt w katedrze Judaistyki UJ. Autor i redaktor wielu studiów z dziedziny historii żydowskiej tradycji religijnej, ze szczególnym uwzględnieniem mesjanizmu i mistycyzmu w Polsce, m.in. Światło i słońce. Studia z dziejów chasydyzmu; Żydzi lelowscy; Obecność i ślady (wspólnie z M. Skrzypczykiem); Duchowość żydowska w Polsce i Rabin Markus Jastrow i jego wizja reformy judaizmu.

Maciej Tomal
Adiunkt w Zakładzie Historii Żydów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor publikacji z zakresu judaistyki, historii Izraela, historii języka hebrajskiego. Autor monografii Język biblijny hebrajski, antologii modlitw żydowskich Jak modlą się Żydzi oraz przekładów poezji Chaima Nachmana Bialika. Jego najnowsza książka to Studies in Neo-Aramaic Tenses. Tłumacz książki Rachel Elior Mistyczne źródła chasydyzmu, która ukazała się nakładem wydawnictwa Austeria.

Piotr Paziński
Redaktor naczelny „Midrasza”, eseista, krytyk literacki i tłumacz. Z wykształcenia filozof i doktor literatury z IBL PAN. Autor książek o Jamesie Joysie – Labirynt i drzewo oraz Dublin z Ulissesem.

Rachel Elior jest profesorem filozofii żydowskiej na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Opublikowała wiele prac dotyczących m.in. zwojów z Morza Martwego, ruchów mesjańskich, żydowskiej mistyki i dziejów chasydyzmu. Mistyczne źródła chasydyzmu to fundamentalna praca poświęcona genezie ruchu chasydzkiego. Jak zauważa autorka: „Słowa »chasyd« i »chasydyzm« stały się tak powszechnie używane przez tych, którzy pragną zrozumieć żydowski świat, że rzadko pojawia się pytanie o ich znaczenie. Niewiele uwagi poświęca się temu, czym w istocie jest chasydyzm, gdzie i kiedy się rozwinął. Książka ta omawia narodziny ruchu chasydzkiego oraz duchowe i społeczne tego następstwa”.

20.05.2009