godz. 14.00 - 18.30
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
ul. Zielna 37
Budynek C, 5 piętro Warszawa
Wstęp wolny
ORGANIZATORZY: Austriackie Forum Kultury,
Centrum Praw Kobiet, Fundacja Dzieci Niczyje, Instytut Psychologii Zdrowia,
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie ?Niebieska Linia?
PARTNERZY:
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej,
Fundacja im. Friedricha Eberta
(z tłumaczeniem na język polski)
Panel 1: Pomoc dorosłym ofiarom przemocy w rodzinie (godz. 14.00-16.00)
Panelistki:
Rosa Logar - dyrektorka Domestic Abuse Intervention Centre (Centrum Interwencji dla Ofiar Przemocy Domowej) w Wiedniu, wykładowczyni Wydziału Pracy Socjalnej Uniwersytetu Wiedeńskiego, współzałożycielka Europejskiej Sieci Współpracy WAVE (Women Against Violence Europe, 1994), członkini Komitetu przeciwko przemocy wobec kobiet, w tym przemocy w rodzinie, przy Radzie Europy.
Renata Durda - kierownik Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie ?Niebieska Linia?, placówki Instytutu Psychologii Zdrowia, redaktor naczelna dwumiesięcznika ?Niebieska Linia?.
Urszula Nowakowska - założycielka i dyrektorka Centrum Praw Kobiet w Warszawie, redaktorka naczelna pisma ?Prawo i Płeć?.
Zakres tematyczny
Społeczne przyzwolenie na przemoc w rodzinie
Standardy w zakresie pomagania ofiarom przemocy.
Rola nakazu opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu i zakazu kontaktowania się z osobami pokrzywdzonymi w powstrzymywaniu przemocy.
Co dzieje się ze sprawcami, wobec których takie nakazy wydano?
Panel 2: Pomoc dzieciom doznającym przemocy w rodzinie (godz. 16.30-18.30)
Paneliści:
Max Friedrich - profesor psychiatrii Medycznego Uniwersytetu Wiedeńskiego, dyrektor uniwersyteckiej kliniki neuropsychiatrii dzieci i młodzieży, współzałożyciel Fundacji Doktor Clown, zajmującej się kondycją psychiczną dzieci chorych i hospitalizowanych, specjalista z zakresu psychiatrii i neurologii oraz psychiatrii dzieci i młodzieży, certyfikowany biegły sądowy z zakresu psychiatrii dzieci i młodzieży, w szczególności w dziedzinie wykorzystywania seksualnego.
Maria Keller-Hamela - Fundacja Dzieci Niczyje, Dyrektor ds. współpracy zagranicznej
Zakres tematyczny:
W jaki sposób w przypadkach przemocy zachowują się przedstawiciele służb społecznych - policjanci, prokuratorzy, sędziowie, pracownicy socjalni, nauczyciele? Na jakie działania zezwala im prawo, do czego mają obowiązek?
Standardy w zakresie pomagania dzieciom, które doświadczają przemocy.
Czy w Austrii obowiązuje jakiś specjalny przepis dotyczący karcenia dzieci? Jak jest egzekwowany, czyli co się dzieje, gdy rodzice biją dzieci czy też poniżają je lub maltretują psychicznie?
Moderatorem spotkania będzie Sylwia Spurek - prawniczka, legislatorka, autorka publikacji ?Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Komentarz? (Wolters Kluwer, Warszawa 2008)