Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

godz. 18.00
austriackie forum kultury
ul. Próżna 8
Warszawa

Ilość miejsc ograniczona!
Konieczne zapisy:
Agnieszka Borkiewicz
Tel. 022 526 88 28
agnieszka.borkiewicz@bmeia.gv.at

Prowadzenie:
Prof. Karol Sauerland
Koncepcja:
Agata Bielik-Robson

Sigmund Freud jako Żyd
Sigmund Freud nigdy nie wypierał się tego, że jest Żydem. Po roku 1933 jeszcze bardziej zdecydowanie przyznawał się do żydostwa. Jednocześnie pisze kontrowersyjną książkę „Człowiek imieniem Mojżesz a religia monoteistyczna”, gdzie stawia tezę, zgodnie z którą Mojżesz był Egipcjaninem. Jak pogodzić jedno z drugim? „Rozmowy o literaturze niemieckojęzycznej“ mają stworzyć m. in. tłumaczom, germanistom, literaturoznawcom i filozofom wspólne forum dyskusyjne, na którym mogliby prowadzić w języku niemieckim interdyscyplinarne rozmowy na wybrane tematy. Najbliższe spotkanie poprowadzi prof. Karol Sauerland a rozmawiać z nim będzie m. in. dr hab. Agata Bielik-Robson.
Prof. KAROL SAUERLAND – profesor literatury i estetyki niemieckiej, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet w Usti nad Łabą, liczne wykłady gościnne (ETH w Zurychu, w Moguncji, FU w Berlinie, Fritz-Bauer-Institut we Frankfurcie nad Menem, w Hamburgu, Franz-Rosenzweig-Professur w Kassel), liczne publikacje.
Dr hab. AGATA BIELIK-ROBSON ukończyła filozofię na UW (1989), doktoryzowała się w IFIS PAN (1995). Kilka lat spędziła w Wielkiej Brytanii. Obecnie pracuje
w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW. Opublikowała kilkadziesiąt artykułów w języku polskim, niemieckim i angielskim
i pięć książek. Zajmuje się współczesną filozofią podmiotu, teorią literatury oraz filozofią religii, ze szczególnym uwzględnieniem judaizmu.

08.12.2010