Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Seminarium z cyklu „Literatura austriacka i psychoanaliza”
Nieistotne kobiety - Elfriede Jelinek „Amatorki”
Prowadzenie: Ewa Modzelewska-Kossowska (Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne), prof. Adam Lipszyc (Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk)
Lektura: Elfriede Jelinek „Amatorki”, przeł. Anna Majkiewicz i Joanna Ziemska, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2005
Partnerzy: Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne, Ośrodek Myśli Psychoanalitycznej przy Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk
Pomysł i organizacja: Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Foto: Elfriede Jelinek, München 2004 © G. Huengsberg), CC BY-SA 3.0

W swojej drugiej powieści Elfriede Jelinek śledzi równoległe losy dwóch niepodobnych, lecz podobnie upodlonych kobiet. Brigitte pracuje w fabryce, ale chce już być „tylko kobietą” i zostać żoną Heinza. Paula, piętnastolatka ze wsi, chce przełamać ograniczenia swojego losu, żyć po swojemu i pójść za czymś, co rozpoznaje jako wielkie uczucie – do mało rozgarniętego Ericha. Posługując się skalpelem ciętego języka Jelinek analizuje splot fantazji, seksualności i zależności ekonomicznych, za którego sprawą obie kobiety ponoszą porażkę. Podczas seminarium spróbujemy wydobyć mniej oczywiste aspekty powieści, które odsłaniają się, gdy to ekonomiczno-seksualne studium prześwietli się skośnym światłem teorii psychoanalitycznej.

18.11.2021 (czw.), 19:00
ON-LINE
Link do rejestracji na zoomie: https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZYqd-qhqj4vE9VK1G-lPwQ7Y6xd0EEBJkn2
Wstęp bezpłatny
Po polsku






 

 

 

18.11.2021 19:00 ON-LINE

ON-LINE
Wstęp bezpłatny / po polsku