Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Peter Rosei – spotkania autorskie

Autor przeczyta fragmenty książki „Das Märchen vom Glück” (Bajka o szczęściu), w której opowiada bez iluzji, a zarazem z głęboką empatią, o niełatwym poszukiwaniu szczęścia w naszych czasach. Lena ze styryjskiej wioski, Andràs z węgierskiego osiedla z wielkiej płyty, Eva Bartuska z brneńskiego przedmieścia – oni wszyscy szukają szczęścia w Wiedniu. Tym, co ich napędza i nosi po wielkim mieście, są obietnice awansu społecznego i ekonomicznego, a także marzenie o wielkiej miłości. Czym jednak jest to tak często przywoływane szczęście? 

Peter Rosei urodził się w 1946 roku w Wiedniu. W 1968 roku otrzymał tytuł doktora nauk prawnych. Od 1972 roku pisarz mieszka w Wiedniu i podróżuje. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. Nagrodę im. Franza Kafki w 1993 roku, Nagrodę im. Antona Wildgansa w 1999, Austriacki Krzyż Honorowy w dziedzinie Nauki i Sztuki w 2006, Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Landu Wiedeń w 2007 i Wielką Odznakę Honorową za Zasługi dla Republiki Austrii w 2016. Ostatnio ukazały się drukiem: „Wiener Dateien” (2016), „Karst“ (2018), „Die große Straße“ (2019) und „Das Märchen vom Glück“ (2021).

Organizacja: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Biblioteki Austriackie w Krakowie i Wrocławiu, Instytut Filologii Germańskiej UJ, Instytut Filologii Germańskiej UWr, Katedra Filologii Germańskiej UWM.

Projekt w ramach inicjatywy austriackiego Federalnego Ministerstwa Spraw Europejskich i Międzynarodowych oraz Austriackiego Towarzystwa Literackiego (Österreichische Gesellschaft für Literatur) – „Rok literatury austriackiej / Międzynarodowe dialogi literackie” („Jahr der österreichischen Literatur / Internationale Literaturdialoge”) https://www.literaturdialoge.at/



06.05. 2022 (pt.), 9:45
Prowadzenie: Michael Ganser i Lorenz Bogdanovics
Biblioteka Jagiellońska, sala konferencyjna,
Nowy Gmach - wejście od ul. Oleandry 3, Kraków
Po niemiecku
Wstęp wolny

10.05.2022 (wt.), 12:00
Prowadzenie: prof. Edward Białek
Instytut Filologii Germańskiej UWr,
plac Nankiera 15b, Wrocław
Po niemiecku
W
stęp wolny

12.05.2022 (czw.), 18:00
Prowadzenie: dr Tomasz Ososiński
Austriackie Forum Kultury w Warszawie,
Próżna 7/9, Warszawa
Po niemiecku z tłumaczeniem symultanicznym na polski
Wstęp wolny

16.05.2022 (pon.), 11:30
Prowadzenie: prof. Aneta Jachimowicz
Wydział Humanistyczny UWM, Katedra Filologii Germańskiej, sala 107,
ul. 
Kurta Obitza 1, Olsztyn
Po niemiecku
Wstęp wolny


fot. © Gabriela Brandenstein

 

06.05 - 16.05.2022
Kraków, Wrocław, Warszawa, Olsztyn
Wstęp wolny