Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Dyskusja panelowa
Wokół Christine de Pizan

Christine de Pizan, francuska pisarka żyjąca na przełomie XIV i XV wieku, uznawana jest za prekursorkę feminizmu. Dyskusja czterech ekspertek pozwoli przyjrzeć się tej postaci z różnych perspektyw. 

Panelistki:
prof. Monika Leisch-Kiesl (austriacka historyczka sztuki, KU Linz),
prof. Anna Loba (romanistka, UAM),
dr hab. Monika Malinowska (romanistka, UW)
Moderacja: prof. Joanna Partyka (kierowniczka Pracowni Literatury Renesansu i Baroku IBL PAN)

prof. Monika Leisch-Kiesl:
Moja perspektywa obraca się wokół historii sztuki i estetyki – rozumianej jako pewien szczególny sposób postrzegania rzeczywistości. Zachowało się pięć rękopisów „Księgi o mieście pań” (ok. 1405 r.), które zostały opracowane artystycznie pod nadzorem autorki i które istotnie odróżniają się od wszystkich późniejszych ilustrowanych rękopisów. Obrazują one czytelnikom i czytelniczkom, w jaki sposób dzieła naukowe i aktywność polityczna Christine de Pizan wzajemnie się przeplatają.

prof. Anna Loba: 
Christine de Pizan, francuska pisarka żyjąca na przełomie XIV i XV wieku, uznawana jest za prekursorkę feminizmu. Skupiając się na jej sztandarowym dziele poświęconym obronie kobiet, jakim jest niedawno przełożona na język polski „Księga o Mieście Pań”, chciałabym również przypomnieć znaczenie tej autorki jako pisarki politycznej i intelektualistki domagającej się prawa do wypowiadania się na forum publicznym.

dr hab. Monika Malinowska:
Moje zainteresowania to: spór o kobiety (fr. querelle des femmes), czyli wielowiekowa dyskusja dotycząca miejsca i roli kobiety w społeczeństwie. Znaczenie Christine de Pizan jest szczególne, ponieważ dzięki jej twórczości querelle des femmes staje się sporem publicznym oraz laickim. Jaka jest pozycja de Pizan w tym sporze? Jakich argumentów używa? Czy możemy ją nazwać pierwszą feministką?


30.03.2023 (czw.), 18:00
Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9, Warszawa
Spotkanie po polsku i niemiecku, z tłumaczeniem konsekutywnym na polski
Wstęp wolny
30.03.2023 18:00 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa
Wstęp wolny