Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Szanowni Państwo, drodzy przyjaciele Austriackiego Forum Kultury w Warszawie!

Nadchodzi pełna barw wiosna, a my mamy przyjemność zaprezentować Państwu nasz równie kolorowy i różnorodny program na marzec i kwiecień.

Austriacka artystka wizualna Deborah Sengl zaprezentuje swoje prace na wystawie „Natura w sztuce“ w krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Nowa wystawa „Trust/Change“ w Austriackim Forum Kultury to dialog Beate Winkler z polską performerką Marią Stokłosą. Prace z wystawy staną się punktem wyjścia warsztatów poświęconych relacjom między sztuką a społeczeństwem obywatelskim. Ważne społecznie, kreatywne warsztaty „Obrazy nowego MY“ sprawią, że wystawa stanie się częścią naszego programu CREATIVE AUSTRIANS.

W tym roku przypada trzydziesta rocznica śmierci Thomasa Bernharda. Z tej okazji w całej Polsce odbędzie się wiele wydarzeń kulturalnych, poświęconych temu wielkiemu austriackiemu pisarzowi. Pierwszym z nich będzie sympozjum dotyczące badań literackich w Poznaniu. Tekstami Elfriede Jelinek rozpoczniemy nowy cykl seminariów w Forum, „Austria. Laboratorium krytyczne“, na których będziemy uprawiać krytykę literatury austriackich pisarek i pisarzy. Mieszkająca w Wiedniu Karin Peschka przyjedzie na spotkania autorskie do Krakowa, Rzeszowa, Opola i Warszawy. Na uwagę zasługuje także polska prapremiera „Nerki” Stefana Vögla w Siedlcach oraz czytanie sceniczne „Gościnności” Petera Turriniego w Warszawie.

Jeżeli chodzi o muzykę, chciałbym zwrócić Państwa uwagę na koncerty wiedeńskiego Aron-Quartett w Opolu, Cieszynie, Kielcach i w Austriackim Forum Kultury w Warszawie. W programie znajdą się utwory Viktora Ullmanna, Ericha Wolfganga Korngolda i Gerharda Deissa. Wiedeński gitarzysta i kompozytor Burkhard Stangl oraz wszechstronna polska performerka Joanna John będą podczas wspólnego koncertu w Warszawie badać przestrzenie muzyki elektroakustycznej. Chciałbym również wspomnieć o występach Conny Zenk i Veroniki Mayer na CoCArt Festival w Toruniu oraz zespołu Studio Dan na festiwalu Poznańska Wiosna Muzyczna.

W naszej wkładce literackiej znajdą Państwo fragment wartej uwagi powieści Hanny Sukare „Staubzunge“, której tłumaczenie na polski powstało w ramach warsztatów translatorskich w Austriackim Forum Kultury prowadzonych przez Sławę Lisiecką.

Mam nadzieję, że wkrótce będę mógł Państwa powitać osobiście.

Z serdecznymi pozdrowieniami,
Rupert Weinmann

 

21.02 - 15.05.2019 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa