Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Dyskusja z cyklu „Literatura austriacka i psychoanaliza” 
Elias Canetti „Pochodnia w uchu”
Prowadzenie: Ewa Modzelewska-Kossowska (Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne), prof. Adam Lipszyc (Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk)
Lektura: Lektura: Elias Canetti „Pochodnia w uchu” przeł. Maria Przybyłowska, Czytelnik, Warszawa 1988.
Partnerzy: Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne, Ośrodek Myśli Psychoanalitycznej przy Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk
Pomysł i organizacja: Austriackie Forum Kultury w Warszawie

Pochodnia w uchu” jest dalszym ciągiem autobiografii Canettiego, którą rozpoczął opowieścią o młodości „Ocalony język” (1977). "Pochodnia” to lata 1921-1931, czyli okres między szesnastym a dwudziestym szóstym rokiem życia Canettiego, w którym autor „zawłaszcza świat głową”. Canetti opisuje okres hiperinflacji we Frankfurcie nad Menem, lata studiów w Wiedniu (wraz ze spaleniem tamtejszego Pałacu Sprawiedliwości) i Berlin w szczytowym okresie lat dwudziestych. To książka o rozwoju autora i o tym, jak doszedł do wątków obecnych w jego późniejszej twórczości — masy, śmierci, godności jednostki. Właśnie w okresie, o którym opowiada w „Pochodni”, należy szukać początków późniejszych głównych dzieł Canettiego, powieści „Auto da fé” i „Masy i władzy”, studium, nad którym pracował przez kolejnych trzydzieści lat.


21.12.2023, 19:00
Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9, Warszawa
Konieczna rejestracja tu: podroz.zimowa@gmail.com
Ilość miejsc ograniczona
Wstęp bezpłatny, po zarejestrowaniu się
Seminarium odbywa się bez nagrania i transmisji 
Po polsku








 

21.12.2023 19:00 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa
Wstęp wolny / rejestracja