Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem



Archiwum Krajobrazu

Kuratorka: Aleksandra Janus


Archiwum krajobrazu

Krajobraz to nie tylko sceneria, w której wydarza się historia, ale także świadek i uczestnik zdarzeń, przechowujący materiał dowodowy, który może stanowić istotne źródło wiedzy dla badaczy przeszłości. Badacze przeszłej przemocy z coraz większą uwagą studiują krajobraz, odkrywając, że miejsca, które z pozoru wydają się puste, w istocie pełne są śladów wydarzeń sprzed lat. 

Żydowskie prawo religijne (halacha) zabrania ingerencji w miejsca pochówku, ponieważ narusza to spokój zmarłych. Nowe możliwości techniczne i powiązane z nimi nowe metody badań otworzyły jednak pole dla studiowania i lokalizowania grzebalisk ofiar Zagłady bez ingerowania w nie w sposób właściwy dla tradycyjnej archeologii.

Wystawa prezentuje wyniki badań prowadzonych przez Fundację Zapomniane, zajmującą się poszukiwaniem i lokalizowaniem nieupamiętnionych miejsc pochówku ofiar Zagłady. Jak dotąd Fundacja zlokalizowała około 300 wcześniej nieoznakowanych miejsc pochówku na terenie Polski, oznakowała 100 spośród nich i upamiętniła w sposób trwały kilkanaście. 

Materiał prezentowany na wystawie daje wgląd w sposób prowadzenia badań przez Fundację oraz prezentuje 13 konkretnych przebadanych przypadków — w postaci fotografii i precyzyjnej mapy wskazującej obszar grzebaliska. Sposób zapisu danych na temat każdego miejsca został przygotowany pod wpływem inspiracji językiem graficznym ISOTYPE stworzonym na początku XX wieku przez Otto Neuratha, żydowskiego-austriackiego socjologa związanego z Kołem Wiedeńskim. 

Zestawiając ze sobą zarówno widoki z tych miejsc, jak i materiał z badań bezinwazyjnych, wystawa stara się zwrócić uwagę na wiedzę zarchiwizowaną w krajobrazie - nawet tam, gdzie z pozoru „nic nie ma”. 


25.08.2023 (pt.), 17:00
Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa
Wystawa potrwa do: 11.09.2023
Wstęp wolny

25.08 - 11.09.2023 17:00 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa
Wstęp wolny