Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Seminarium z cyklu „Pracownia teatru austriackiego: nie/pamięć”
Nie / byłyśmy nazistkami
Ewald Palmetshofer, niezamężna
Prowadzenie: Anna Róża Burzyńska (Uniwersytet Jagielloński), Karol Sauerland (Uniwersytet Warszawski), Krzysztof Tkaczyk (Uniwersytet Warszawski)
Lektura: Ewald Palmetshofer, niezamężna, przeł. Iwona Uberman
Organizator: Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Partnerzy: Agencja Dramatu i Teatru ADiT, www.teatralny.pl, Akademia Teatralna Filia w Białymstoku, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Patronat: Instytut Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego


W kwietniu 1945 roku, kilka dni przed końcem dyktatury nazistowskiej, dwudziestoletni żołnierz z Górnej Austrii został, wskutek denuncjacji, skazany na śmierć jako dezerter, a następnie rozstrzelany.

W imię czego to wszystko? Co myśleć o donosie skutkującym niepotrzebną i absolutnie bezsensowną śmiercią w ostatnich dniach wojny? Czy i jaką karę powinien ponieść donosiciel? Pytania te stawia Ewald Palmetshofer w napisanej w roku 2014 sztuce niezamężna, która w toczonej w teatrze dyskusji o austriackiej winie i odpowiedzialności za nazizm, wyznacza nowy punkt odniesienia, bo przenosi konflikt sumienia w świat kobiet. Autor poddaje wiwisekcji historię młodej dziewczyny, mieszkanki niewielkiej wsi gdzieś w Austrii, która donosząc na żołnierza Wehrmachtu sprowadza na niego śmierć, a na siebie, swoją jeszcze nienarodzoną córkę i wnuczkę, niczym w tragedii greckiej, nieszczęście. Tym samym narusza Palmetshofer kolejny z narodowych mitów Austriaków, którzy w swoich babkach i matkach chcieli widzieć raczej strażniczki domowego ogniska i ofiary wielkiej polityki niż nazistowskie sprawczynie. I robi to na swój sposób – plącze języki i myli tropy, ale wytrwale zmierza ku prawdzie.

7.06.2021 (Pon.), 19:00
ON-LINE
Po polsku
Konieczna rejestracja: ernestine.baig@bmeia.gv.at
Link do wydarzenia zostanie przesłany po rejestracji.
Sponsor główny Austriackiego Forum Kultury:

 

07.06.2021 19:00 ON-LINE

Konieczna rejestracja